Na 160 návštěvníků městského kina se v úterní podvečer 8. 10. prošlo naším městem prostřednictvím v pořadí již 3. virtuální procházky - tedy komentovaného promítání historických fotografií a videí, které Muzeum města Mnichovo Hradiště připravilo k letošnímu 740. výročí první písemné zmínky o Mnichově Hradišti. 

Tématem procházky byla tentokrát dolní starší část města, počínaje ulicí Palackého známou mj. cukrárnami pana Jelínka a Váni, rodným domem Karla Mattuše a Jana Švermy, fotoateliérem již 4. generace Vopatů a řadou obchodů zdejších živnostníků - jmenován byl např. Karel Mattes, Břetislav Hrdina, knihkupec Emil Drobný, Antonín Tůma, Emil Průšek, drogista Sábl a Štupl, Karel Bartoň, František Grindl, prodejci látek Tomsa a Deutsch, či oděvník Jan Hrubant. Ulicí jsme došli ke kostelu sv. Jakuba Většího. Mimo celkových pohledů na kostelní návrší s protější farou a starou školou v proměnách času, jsme se zaměřili na výběr událostí v téměř 300leté historii této barokní památky - rekvizice zvonů v letech 1916 a 1942 a následné vysvěcení nových v letech 1995/98 a 2006 či 950. výročí úmrtí sv. Vojtěcha, kdy zde byla vystavena jeho lebka. Nahlédli jsme také do staré krypty odkryté v roce 2012.

V roce 1909 vyhloubenou ul. Svatojakubskou dnešní ulicí 1. máje, jsme pokračovali kolem Vorlova domu v místě křižovatky s dnešní Sokolovskou ul., dříve Svatováclavskou, protějšího hostince Filikarových, dále kolem obchodů živnostníků jako Faitl, Bolonský, Šverma, Voděrka, Fanta, Balatka, včetně jeho hostince, až ke klášterské pivnici Adolfa Lochmana. Pohledem na protější stavbu také secesního domu Adolfa Bondyho v roce 1910, jsme pokračovali do ulice Na Příkopech, oblasti zvané Na Kanále, pro svého času odkryté koryto potoka Nedbalky. Mimo proměny oblasti spolu s Hlubokou a Podskalskou ulicí v čase, jsme si také připomněli zdejšího rodáka, resp. obyvatele, účastníky protinacistického odboje Karla Stanislava Ottu a Vratislava Jandu. S pohledy na hrnčírnu Šmídových, jsme bránou vstoupili do přírodního kina, které jsme si prostřednictvím i filmových snímků postavili a v roce 1959 otevřeli, včetně krátké ukázky zde pravidelně konaných estrád, zejména při příležitosti Májových slavností, ale také tradiční Anenské pouti, která byla naším dalším tématem. Po projití se ulicí V Lípách, oblastí Dvorců, Zahradní a Příkré ulice s rodným domem Aloise Svobody a také Nigrinova návrší, jsme se věnovali areálu státního zámku, jeho parku, včetně kapucínského kláštera s kostelem sv. Tří Králů a kaplí sv. Anny, ve které jsme nahlédli za mramorovou desku zdejší hrobky vévody Albrechta z Valdštejna. Opomenuta nebyla ani návštěva 33. arcibiskupa pražského a primase českého kardinála Josefa Berana při svěcení kostela sv. Tří Králů v roce 1947. Dnes již těžko představitelná byla následující naše cesta ulicí Arnoldovou, připomínající zdejší rodáky Jana a Emanuela Arnoldovy, osobnosti revolučních let 1848-9, od jejichž domu jsme pohlédli k oběma koncům dnes téměř bezdomé ulice. Tedy k Marcinovu zelinářství na rohu s ulicí Zámeckou, Grünwaldovu domu, dále k Pešánovu pekařství a hostinci U Zlatého lva, později známého jako U Malých v místní části zvané U Lázně. Odtud jsme vystoupali úzkou Svatojánskou uličkou k sousoší sv. Jana Nepomuckého. Kolem v roce 1975 vystavěné prodejny potravin, řeznictví Josefa Lochaře a koloniálu Zdeňka Šulce, jsme vstoupili do Budovcovy ulice. Zrovna při příležitosti její přestavby a rozšíření v roce 1933. Kolem hospody na Kocandě a bývalé Českobratrské modlitebny nás dovedla do Podhněvousic k továrně na papír, jezu na Jizeře s hospodou Palubou. Přes Bělidla s městskými jatkami, jsme zamířili do poslední části této procházky, tedy ulice Klášterské. V době ještě vzrostlých lip, které ji od mostu směrem k městu lemovaly do pokácení v 60. letech 20. století. Před poslední představenou ulicí Na Hradčanech, jsme navštívili alespoň venkovním pohledem hostinec U Jelena v domu čp. 97 patřícího od roku 1640 jednomu z nejstarších rodů v našem městě - Štýblerovým. Do interiéru jsme pak nahlédli v protilehlé truhlárně Vilém Bergl-Duka.

Zbývající bývalou židovskou část našeho města spolu s Benešovou továrnou a Havlíčkovou ulicí, včetně hřiště, řeky Jizery a parku aj. - dokončíme při 4. virtuální procházce v lednu roku 2020.

Jste k ní srdečně zváni!