Sobotního řemeslného workshopu v expozicích Muzea města Mnichovo Hradiště se zúčastnilo na 200 návštěvníků! Vaší hojné účasti si velmi vážíme!
Od 10 do 15 hodin se ve 2. patře státního zámku v Mnichově Hradišti bylo možné setkat s regionálními výrobci, řemeslníky a znalci tradičních řemesel, v rámci právě probíhající výstavy ‚‚Ten umí to, a ten zas tohle...!‘‘ (14. 4. - 31. 8. 2022 - o výstavě více ZDE)

Příchozí se seznámili s tradicí výroby houslí, s druhy k ní používaného dřeva a s řadou dalších zajímavostí od mistra houslaře Jaroslava Kohouta, výrobu si také vlastnoručně vyzkoušeli, následně nahlédli pod ruce zkušené pletařce orobince Ivetě Dandové, která tuto pro náš region tradiční techniku výroby uchovává a své znalosti předává dál, za což v roce 2007 získala ocenění ministra kultury Nositel tradice.
V truhlářské dílně pod vedením členů místní Jednoty bratrské si návštěvníci vlastnoručně vyrobili dřevěnou hračku, dle vlastní fantazie! Stejně tak si ruční výrobu vyzkoušeli s kladivem na kovadlině ve vystavené kovárně, s původním více než 140 let starým vybavením z kovárny Josefa a Františka Grindla v Neveklovicích, která se vloni stala součástí sbírky městského muzea. S Václavem Tomanem si zde průbojníky dozdobili malou podkovu, vyrobenou žáky hubálovského učiliště.
Další práci s kovem, v podobě drátování, jsme si následně vyzkoušeli s Petrou Kašparovou. Výrobkem byly tzv. zápichy, různě zdobené dle vlastní fantazie korálky.
Sladkou tečkou na závěr bylo setkání s Markétou Svárovskou, místní včelařkou přímo u sbírkových 170 let starých vyřezávaných figurálních úlů! Po seznámení se s její činností, s druhy vystavených medů a dalších medových výrobků, si bylo možné vyrobit svíčku z včelích plástů zdobenou živými květy. Mlsat šlo však i doslova, díky přítomné Cukrárně Za rohem, která se postarala o výborné pohoštění v podobě vlastních zákusků a cukrovinek. I zde bylo možné vyzkoušet si svou zručnost při modelování figurek z marcipánu!

Videoreportáž Michala Kvapila z Adlien.cz - ZDE

Rádi bychom poděkovali Vám všem, kteří jste se na programu podíleli svým umem, znalostmi, o které jste se s námi podělili, a v neposlední řadě Vám, kteří jste toto řemeslné setkání v městském muzeu navštívili! V letošním roce nebylo poslední! Jisté jsou termíny truhlářských dílen ve dnech 23. 7. a 20. 8. 2022. Jste k nim srdečně zváni!

Za Muzeum města Mnichovo Hradiště

Karel Hubač