Dnes 8. března si připomínáme 80. výročí bitvy u Sokolova. Byla to první bitva, do které byla nasazena československá vojenská jednotka, jež se během 2. světové války zformovala v tehdejším Sovětském svazu. Jejím velitelem byl Ludvík Svoboda. Jednotka dostala za úkol bránit před útokem wehrmachtu vesnici Sokolovo, a zastavit tak postup německé armády, který úspěšně splnila. Bohužel i za cenu prvních padlých čs. vojáků. Jedním z nich byl i nadporučík Otakar Jaroš, který zahynul při bojích o místní kostel. Za své hrdinství byl in memoriam povýšen na kapitána a jako vůbec první cizinec dostal tehdejší vysoké vojenské vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

Na památku této bitvy a padlého vojáka máme v Mnichově Hradišti pojmenovány dvě ulice: Sokolovská a Kapitána Jaroše. Věděli jste to? (Foto: Sokolovská ulice, 60. léta 20. století / fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště)

Ulice Kapitána Jaroše, rok 1966 / kronika Technických služeb, sbírka Muzea města Mnichovo Hradiště

Za městské muzeum Jana Dumková