Josef Brož se narodil 27. ledna 1921 ve Lhoticích, kde vyrůstal spolu se svým bratrem Miloslavem. Chodil nejdříve do měšťanské školy v Mnichově Hradišti a poté studoval na gymnáziu v Turnově, kam každé ráno jezdil vlakem.

Z této doby má pan Brož jasné vzpomínky na okupaci v roce 1939. Ten den jel zrovna do školy, byla vánice a vlak musel zastavit. U závor leželi dva mrtví Němci. Ve škole se o obsazování samozřejmě diskutovalo a doma celá vesnice poslouchala pod okny rádio. (Brožovi byli jediní, kdo měl ve vesnici rádio). Život v protektorátu samozřejmě nebyl ideální, Lhoticemi a okolím procházely pochody smrti a nad vesnicí létala německá letadla.
Po dostudování turnovského gymnázia absolvoval Josef učitelský kurz v Plzni a čekala ho úspěšná kariéra pedagoga. Kvůli nedostatku učitelů učil nejprve v pohraničí, působil v Osečné, Světlé pod Ještědem a ve Smržovce. Až po vystudování Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy se vrátil do Mnichova Hradiště, kde učil na 1. základní devítileté škole a na gymnáziu. Byl mezi dětmi a studenty velmi oblíbený a respektovaný. Zaujal svými znalostmi, moderními postupy a vřelým vztahem ke svým žákům. Učil zeměpis, český jazyk, dějepis a občanskou výchovu.
Už v této době se začal pan Josef Brož věnovat i poezii. Jeho první dílo bylo otištěno ve třicátých letech a až do padesátých let se jeho poezie objevovala v mnoha médiích jako například v časopise Venkov, Rodný kraj, České slovo, v Lidových novinách a dalších. V padesátých letech se ale po jedné vyhrané literární soutěži dostal na seznam zakázaných autorů a až do osmdesátých let měl zakázáno cokoliv publikovat. V roce 1990 vyšla jeho sbírka Krajina básní, která lyricky popisuje zdejší krajinu a jeho hluboký vztah k přírodě a osobnostem, které žily v okolí. Od této doby stihl Josef napsat dalších 75 sbírek jak pro děti, tak pro dospělé. Jeho verše, ač nejsou příliš složité, jsou velmi melodické a je z nich silně cítit Josefovu lásku k domovu a vlasti. Vyhrál několik ocenění, například v roce 2010 byl oceněn jako osobnost Pegasu v mělnické literární soutěži.
Dnes pan Josef Brož žije ve Lhoticích se svým bratrem a je mu neuvěřitelných 99 let. (fotografie https://boleslavsky.denik.cz, text: Medailonek Josefa Brože z Paměti národa)

Srdečně blahopřejí pracovníci muzea.