Slavnostního otevření svého zrekonstruovaného reprezentativního vchodu se naše radnice dočkala v podvečer posledního srpnového dne. Slovy starosty města Ondřeje Lochmana se jedná o skloubení prvků starých - v podobě 150 let staré dlažby vybrané z depozitáře - a prvků nových. Ty představuje moderně řešené osvětlení v celém prostoru vchodu a přilehlého vestibulu a také unikátní nápisy vybraných 100 historických událostí odrážejících běžný život občanů našeho města, vytištěných 3D tiskárnou, následně vlepených a zabudovaných do stěn městské radnice. Jedná se o nápad architektů firmy ANUK z Liberce, kteří projektovali celý prostor radničního vchodu. 125 let stará budova k nám tak nyní doslova promlouvá. Zaposlouchat se, resp. začíst se a připomínat si tak tyto historické reálie můžete při každém svém průchodu, například na divadelní představení či za prohlídkou nově otevřené expozice v radniční věži. Že výběr daných událostí nebyl jednoduchým úkolem, dokládá na 15 proběhlých revizí. Nakonec vyhrálo spojení malých a velkých dějin, dočteme se tedy například o tom, jaký rozruch způsobil přelet vzducholodě Graf Zeppelin či že v roce 1938 byla v Mnichově Hradišti vidět polární záře. Nechybí však ani vzpomínka na německé vojáky slavící na náměstí okázale narozeniny Adolfa Hitlera či na po městě vytvořené nápisy vyjadřující odpor proti sovětské okupaci v roce 1968.

Před radničním vchodem byla nachystána pamětní podpisová kniha. Přestřižení pásky se ujal starosta města spolu s bývalou kronikářkou a profesorkou místního gymnázia Ivou Štěpánovou, současnou kronikářkou Miroslavou Rydvalovou a čestným hostem Davidem Vejražkou.

Současná kronikářka poté přítomné zasvětila do procesu získávání informací a následného psaní aktuálně již osmé kroniky města Mnichova Hradiště. Zjištění, že 1 strana zabere v průměru půl hodiny bez možnosti neviditelné případné opravy, dobře ilustrovalo, o jak náročnou a zodpovědnou práci se jedná.

Poté se již na 60 účastníků tohoto speciálního večera zaposlouchalo do čtení vybraných úryvků z nejstarší městské kroniky, jimiž nás provedl svým známým charismatickým hlasem herec David Vejražka.

Všech 7 městských kronik, trvale uložených a veřejnosti přístupných v prostorách městského muzea, si bylo následně možné prohlédnout, včetně kronik divadelních.

Čtení z městské kroniky se setkalo s pozitivním ohlasem s přáním pro zopakování.