Na hodinu přesně, v pátek 15. 12. 1989, z věže radnice na zem spadla poslední z pěticípých hvězd. Symbol komunistického totalitního režimu. Originální poslední hvězda, vyrobená v roce 1975, odevzdána panem Jaroslavem Dvořákem do Muzea města Mnichovo Hradiště, byla zapsána do muzejní sbírky a instalována v muzejní expozici v radniční věži. V rukou mnichovohradišťského rodáka byla uchována po dobu 33 let. Očištěna a zakonzervována byla Václavem Tomanem.    

Ta první, umístěná na samotnou špičku radniční věže v průběhu 50. let 20. století, měla dle vyprávění pamětníků dokonce červeně svítit. Domnívám se, že tak mohlo být učiněno až od roku 1956, kdy došlo k osvětlení radničních hodin. Pamětníci dodávají, že rudě nad naším městem svítila do prvního popraskání žárovek, poté je již neměl kdo vyměnit…

Oficiální dobový zápis z jednání rady, pléna či v kronice města jsem nenašel. Klíčové jsou tedy fotografie, které přítomnost hvězdy dokazují v rozmezí let 1950–1962, kdy již není přítomna socha Václava Budovce z Budova, převezená do zámeckého areálu v listopadu roku 1950, avšak na druhé straně náměstí ještě stojí roubený Ptáčníkův dům čp. 241 zbořený v roce 1962. Při pohledu na zřejmě nejstarší fotografii hvězdy a při porovnání s výše zmíněným záběrem, je vidět i zde určitá proměna – hvězdou přímo prochází kovová tyč, zřejmě hromosvod instalovaný na počátku 50. let při adaptaci radnice započaté v roce 1948, na mladším záběru datovaném do roku 1962 tomu tak již není.

Zřejmě nejstarší záběr první hvězdy na radnici v počátcích 50. let 20. století po odvezení sochy Václava Budovce z Budova v listopadu 1950 / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště 

Dle zmíněných fotografií se tedy zdá velmi pravděpodobné, že hvězdy na špičce radnice byly dokonce 3, písemné prameny to však, alespoň zatím, nepotvrzují.

Hvězda na radnici mezi lety 1957-1962 (sgrafita na radnici / zbourání Ptáčníkova roubeného domu čp. 241 na náměstí) / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště 

Jistý je však rok prvního zaznamenaného sundání. A to spontánní protestní čin místního občana pana Jiřího Černíka, známého pokrývače a svého času i zaměstnance města. Učinil tak den po příjezdu okupačních vojsk SSSR a dalších čtyř zemí Varšavské smlouvy 22. srpna 1968, jak dokládá zápis v kronice města. Jednalo se o úctyhodný horolezecký výkon, při kterém využil pouze onoho již zmíněného hromosvodu. Na radniční věži zavlála jím vztyčená černá vlajka.

Rok 1968, vztyčená černá vlajka Jiřím Černíkem / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště

Případné navrácení hvězdy jsem nepotvrdil a nepotvrzují jej ani historické fotografie z výstavby města na jaře roku 1975, kdy hvězda na radniční věži není. To se však mění na podzim onoho roku, kdy při probíhající rekonstrukci radnice, zejména pak fasády, střechy a vikýřů, je radniční věž obklopena lešením. Ve stejný čas již pan František Hron, klempíř z Kláštera Hradiště nad Jizerou, vyrábí se svým kolektivem v té době pod OSP (okresní stavební podnik), novou měděnou pěticípou hvězdu o průměru 140 cm včetně podstavce pod ní. Podrobnosti ohledně uchycení nové hvězdy přibližuje svými slovy a vzpomínkou i pan Marcel Slavík, místní klempíř: ‚‚V listopadu 1975 toho času vedoucí klempířů pan Bohumil Kasal před svým odletem do Moskvy zavtipkoval: Kluci, až se budu vracet, ať vidím z letadla hvězdu!‘‘ A prý ji opravdu viděl. (Za získání vzpomínky děkuji panu Petru Krejčímu) 

Do zmíněného kulatého podstavce pod hvězdou měl být údajně na vrchu věže dán vzkaz pro budoucí generace v podobě denního tisku a dalších zpráv včetně i osobního názoru pana Františka Hrona na KSČ. Dokladem instalace hvězdy je trochu překvapivý zápis z plenárního zasedání MěNV z roku 1976, kde v části ‚‚Plnění socialistického závazku města za I. pololetí 1976 akce Z‘‘ a v sekci názorná agitace se dočteme: ‚‚Na věži radnice byla instalována hvězda s osvětlením.‘‘ Novou hvězdu na radnici s opravenou fasádou, střechou a vikýři dokládá i barevná fotografie pořízená při příležitosti slavnostního odhalení sochy Jana Švermy 8. 11. 1976.

Nová hvězda na opravené radnici včetně podstavce po odhalení sochy Jana Švermy v roce 1976 / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště

Hvězda se tak stala opět součástí věže radnice po dobu dalších 13 let. A to do pátku 15. prosince roku 1989, kdy na vrcholek věže vystupuje čtveřice místních horolezců, jmenovitě pan Tomáš Procházka se Štefanem ‚‚Pištou‘‘ Berežným, kteří stojíce na úzkém kulatém podstavci na samotné špici radniční věže spouštějí po střeše na laně uvázanou odmontovanou hvězdu. Ve vikýři ji přebírají horolezci pan Václav Štafl a Ladislav Volf. Ti se s hvězdou následně kolem hodin slaňují na balkónek nad starým vstupem do radnice, odkud ji shazují na dlažební kostky zcela zaplněného náměstí. Početný zástup přihlížejících začal na hvězdu šlapat a plivat.

15. 12. 1989, horolezci Tomáš Procházka, Štefan Berežný (nahoře zleva), Václav Štafl a Ladislav Volf (ve vikýři zleva) sundávají hvězdu z radniční věže / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště, autor Miroslav Bobek  

Technické provedení akce popisuje jeden z hlavních aktérů horolezec pan Tomáš Procházka: ‚‚K výstupu na špici věže nebylo možné použít hromosvod, kterého využil Jiří Černík v roce 1968 (u akce byl přítomen i tentokrát), již se zde nenacházel. Vystoupali jsme po trámech do nejvyššího místa ve věži, kde jsme udělali do střechy malou díru a následně jí prostrčili lano, které jistili naši kolegové ve vikýři. Z něho jsme následně vylezli k podstavci pod hvězdou a pomocí několika smyček kolem špičky věže se dostali až na něj. Hvězdu jsme odšroubovali a slanili dolů. Díru ve střeše jsme zadělali špuntem od šampaňského bouchnutého přímo ve věži,‘‘ dodává s úsměvem ve tváři pan Tomáš Procházka, kterému za jeho vzpomínku děkuji.

15. 12. 1989, horolezci Václav Štafl a Ladislav Volf sundávají hvězdu z radniční věže / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště, autor Miroslav Bobek

Celou akci mapuje série unikátních fotografií ve sbírce městského muzea, a to v čase mezi půl desátou a dobou krátce po 15. hodině odpolední. Vysvětlení časového rozpětí a podrobnosti akce vysvětluje pan Jan Patočka, v té době hospodář horolezeckého oddílu v Mnichově Hradišti: ‚‚K sundání hvězdy jsme se nabídli sami, dohodli jsme jej s paní Annou Drbohlavovou (toho času vedoucí správního odboru) a dostali jsme od města objednávku…Sundávat se už mohlo kolem poledne. Volali na mne: Tak co, máme to shodit? Řekl jsem, ne, nechte to na třetí hodinu, až tady budou lidi od autobusů. (směje se) Tam těch lidí bylo snad zrovna tolik, jako na té manifestaci.“ (pozn. red. generální stávce 27. 11. 1989).

15. 12. 1989, lidé na hvězdu po jejím dopadu na dlažbu na náměstí z balkónu radnice začali šlapat i plivat / fotografie ze sbírky Muzea města Mnichovo Hradiště, autor Miroslav Bobek  

Celá akce je pak do historie našeho města zapsána v kronice horolezeckého oddílu Mnichovo Hradiště následovně:

‚‚Členové oddílu dali najevo svůj souhlas s vývojem událostí opravdu typicky po svém. Dne 15. prosince 1989 v 15 hodin odstranili z věže radnice symbol komunistické nadvlády – velkou pěticípou hvězdu. Celou akci sledovalo snad celé Hradiště. Za výstup na věž a odstranění hvězdy, jsme MěNV vyfakturovali 1 560 Kčs a tato částka byla věnována na konto stavby onkologické nemocnice v Praze.“

Díky tomuto šlechetnému skutku místních horolezců má tato poslední na zem spadlá a do dnešních dnů existující radniční hvězda svůj podíl na vzniku místa, jež dává naději v plnění snů těm, kteří to nejvíce potřebují.

Za spolupráci při tvorbě článku děkuji panu Václavu Tomanovi a ředitelce muzea Janě Dumkové.

Za unikátní fotografie ze sundávání hvězdy z radnice děkujeme panu Miroslavu Bobkovi.

EDIT:

V září 2022 byla originální poslední hvězda, vyrobená v roce 1975 a z vrcholu radniční věže sundaná v roce 1989, odevzdána panem Jaroslavem Dvořákem do Muzea města Mnichovo Hradiště, byla zapsána do muzejní sbírky a instalována v muzejní expozici v radniční věži. V rukou mnichovohradišťského rodáka byla uchována po dobu 33 let. Očištěna a zakonzervována byla Václavem Tomanem.

 

Karel Hubač

Muzeum města Mnichovo Hradiště