V pondělí 6. července si i Mnichovo Hradiště připomnělo 600. výročí od smrti Jana Husa. Vzpomínkovou pietní akci upořádalo městské muzeum ve spolupráci s představiteli města a členy kulturní a muzejní komise. Díky vstřícnosti zdejšího duchovního P. Pavla Macha započala celá akce v místním katolickém kostele sv. Jakuba. Zde promluvil senior Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické v Turnově Ondřej Halama. Zamyslel se nad odkazem Jana Husa - člověka, který bojoval za pravdu, v niž věřil, a obětoval za ni i svůj život. Ve své řeči připomněl i další osobnosti podobně silného charakteru, ať už prezidenta Masaryka nebo filozofa Jana Patočku. Ocenil také postoj současných představitelů katolické církve k Husově osobě a dílu. Filozofická promluva faráře Halamy všechny přítomné oslovila a přinesla zajímavý duchovní zážitek. O neméně pěkný zážitek kulturní se postaraly hudebnice Veronika Fuhrmanová a Magdalena Linková, učitelky mnichovohradišťské ZUŠ.