Na 80 posluchačů z řad nejen našich spoluobčanů, ale i z širokého okolí se v podvečer středečního dne 7. 2. 2018 v prostorách mnichovohradišťského volnočasového centra vydalo na společnou cestu za přírodními i kulturními památkami krajiny pod Ještědem s RNDr. Dominikem Rubášem, geologem Geoparku Ralsko a učitelem ZŠ Kobyly - a to v rámci představení jeho nové knihy Přírodní klenoty Podještědí – obrazového průvodce kraje s bohatou geologickou a geomorfologickou pestrostí, domovem chráněných rostlin a živočichů. Prostřednictvím fotografií, převážně pořízených samotným autorem (celkově jich v knize napočítáme na 800), jsme se mimo jiné prošli pod mnichovohradišťskými skalními sruby nad řekou Jizerou, rozhlédli se z čedičového suku třetihorní sopky Káčov, stanuli pod Čertovou zdí u Českého Dubu, prozkoumali nejednu jeskyni, napili se ze studánek, ke kterým si autor nechal vypracovat i mikrobiologické a chemické rozbory a kterým se podrobněji věnoval již ve své předchozí knize Prameny a studánky v Podještědí. Dále jsme se pokochali výhledy z četných vyhlídek a celkově načerpali inspiraci k putovaní po tomto koutu naší vlasti. Kniha je celkově rozdělena do sedmi hlavních kapitol, každá z nich pojednává o určité, svým způsobem specifické oblasti v Podještědí, hned první se věnuje oblasti mezi naším městem a Sychrovem u Turnova. Odborný text, který je ale přístupný i běžnému čtenáři, je dále doplněn o kresby, básně či pověsti, v neposlední řadě pak je kniha vzpomínkou na autorovo aktivní putování krajinou blízkou jeho srdci v doprovodu jeho věrného psího přítele, jemuž svou knihu i věnoval.

Dominik Rubáš, který je absolventem mnichovohradišťského gymnázia, posluchače svým projevem a svými znalostmi velmi zaujal, odměnou mu byl dlouhotrvající potlesk. Řada účastníků si poté představovanou knihu zakoupila a mnozí z těch, kteří už knihu vlastnili, si přišli pro autorův podpis. Jménem všech účastníků podvečera Dominiku Rubášovi děkujeme za velmi příjemný a poučný podvečer.