Turistická sezóna 2022 bude v městském muzeu zahájena 14. dubna! Otevřeno bude i během velikonočních svátků v čase 9-16.

Přehled chystaných událostí:

• DUBEN–SRPEN

Ten umí to, a ten zas tohle…

čtvrtek 14. 4. 2022 – středa 31. 8. 2022

Výstava řemesel, na které představíme například kováře, řezníka, pekaře, zedníka, truhláře, tesaře, cukráře. Kromě vybavení, které ke svým pracím potřebovali, vystavíme u nás v muzeu také místní historické fotografie těchto živnostníků žijících v našem městě. Seznámíme vás také s konkrétními jmény řemeslníků z Mnichova Hradiště z minulého století. Na výstavě uvidíte i konkrétní výrobky místních řemeslníků.

• KVĚTEN–ČERVEN

Řemesla – školní program pro děti v muzeu

Doprovodný dopolední program k výstavě “Ten umí to, a ten zas tohle…” určený žákům základních škol.

• KVĚTEN

Workshop v muzeu

sobota 14. 5. 2022, 9–15 hodin

Zažijte s námi řemesla v muzeu živě! Sami si Vy a Vaše děti vyzkoušíte zručnost při technice drátování, nahlédnete pod ruce zkušené pletařce orobince, košíkáři a mistru houslaři, budete moci obdivovat a na místě zakoupit výrobky místní keramičky, včelařky a dalších řemeslníků. Určitě se najde také něco dobrého na zub.

Během dne bude volně přístupná, jak výstava “Ten umí to, a ten zas tohle…”, tak i stálá expozice muzea.

Muzejní noc – Skrytá místa Mnichova Hradiště III.

pátek 20. 5. 2022, 17–22 hodin

Společně se vydáme na skrytá místa našeho města. Letos se budeme pohybovat v několika budovách na náměstí. V každé z nich se bude každou půlhodinu konat připravený program.

Na akci bude možné obdržet pamětní list.

• ČERVEN

Výlet za řemesly

sobota 4. 6. 2022

Pojďte s námi na výlet, jehož cíli jsou: stará kovárna ve Žďáru, keramická dílna paní Baladránové, která je také ve Žďáru, a statek Arnoštice. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s místním KČT.

• ČERVENEC A SRPEN

Truhlářská dílnička s Jednotou bratrskou

– sobota 23. 7. 2022

– sobota 20. 8. 2022

Výrobek ze dřeva, který si děti v truhlářské dílně vlastnoručně vyrobí, bude inspirován aktuální výstavou “Ten umí to, a ten zas tohle…”. Výrobu zvládnou děti od cca 4 let.

• ZÁŘÍ

Sousedská slavnost aneb Zažít Hradiště jinak

sobota 17. 9. 2022, 10–17 hodin

Na Sousedských slavnostech budeme mít svůj muzejní stánek s doprovodným programem pro děti.

• ZÁŘÍ–ŘÍJEN

Závodníci Bobkovi

pátek 9. 9. 2022 – neděle 30. 10. 2022

Výstava o známých mnichovohradišťských automobilových závodnících a jejich úspěších – Václav Bobek ml., Václav Bobek st., Jaroslav Bobek.

• ŘÍJEN/LISTOPAD

Virtuální procházky městem

V průběhu podzimu budeme pokračovat v komentovaném audiovizuálním promítání historických záběrů z jednotlivých částí našeho města. Plánujeme i opakování již proběhlých procházek v místním kině. Termíny upřesníme.

• LISTOPAD

Významní zesnulí

Komentovaná procházka po místním hřbitově spojená s vzpomínáním a povídáním o významných osobnostech našeho města, které již nejsou mezi námi. Letos se zaměříme na známé řemeslníky a obchodníky.

• PROSINEC

Adventní výstava

V čase adventním se v muzeu uskuteční tematická výstava. Termín bude upřesněn.

Již se uskutečnilo:

• Virtuální procházky městem 7, v pátek 11. 3. 2022 v městském kině
  • Premiéra a repríza dokumentárního filmu městského muzea: Josef Brož, učitel a básník, v pátek 28. 1. a 25. 3. 2022 v městském kině

Sledujte městské muzeum také online: