Městský parlament dětí a mládeže Mnichovo Hradiště položil v podvečer dnešního svátku Památky zesnulých věnec na hrob Františka Mendíka uvitý z chvojí nasbíraného v jeho lese na Horce a s přítomnými uctil památku 160. výročí narození tohoto významného obyvatele města Mnichovo Hradiště.

Došlo tak ke splnění jeho přání, které měl, když sám v roce 1947 v Praze umíral a svůj majetek našemu městu odkázal, ale také k opětovnému pokračování tradice, přerušené v 80. letech 20. století. Méně pozitivní je pak zjištění, že aktuální počet aktivních členů městského parlamentu jest tři...

František Mendík mj. bývalý ředitel městské spořitelny, se na přelomu 19. a 20. století zapojoval do kulturního a politického dění města v mnoho ohledech. Byl členem téměř všech mnichovohradišťských spolků. Mnichovu Hradišti věnoval František Mendík dům v Praze v Hradešínské ulici (po tragickém úmrtí svých dětí i ženy). Před odstěhováním se do Prahy bydlel na náměstí v domě čp. 33. Unikátní jsou jeho vlastní rukou zachycené vzpomínky - paměti na život v našem městě z přelomu a počátku 20. století, věnovaných a uložených v archivu městského muzea.

O jeho životě i dalších osobností našeho města více na http://www.mnhradiste.cz/pametni-tabulky