Ve swingovém tempu v podání tria Fredyho Kozderky se v podvečer 6. září uskutečnila vernisáž letošní podzimní výstavy městského muzea s názvem Ferdinand Šubrt - dílo. Nejen autorova malířská díla zhlédlo na 55 účastníků slavnostního zahájení, včetně rodinných příslušníků mladoboleslavského rodáka Ferdinanda Šubrta, který od padesátých let tvořil již v našem městě. Úvodního slova se ujala vnučka malíře Radka Kovářová, kurátorka výstavy. Zmínila mimo jiné pestrost autorovy tvorby, používaných technik – od olejomalby (touto technikou jsou ztvárněny mj. zajímavosti a krásy Mnichovohradišťska), kresby, grafiky po drobné realizace a fotografie, kterými je výstava doplněna. O překvapení mnohých se postarala nainstalovaná 4,5 m dlouhá unikátní kovářská práce v podobě okrasné mříže vyrobené na zakázku pro mladoboleslavskou čínskou restauraci, jednu z prvních svého druhu v tehdejším Československu, což pestrost autorovy tvorby jen dokazuje. Příští rok tomu bude již 20 let, kdy Ferdinand Šubrt odešel do uměleckého nebe, jeho tvorba však přetrvává. Využijte této jedinečné příležitosti se s ní seznámit v takto ucelené podobě.

Zajímavostí je, že vystavené malířovy monotypy byly zpracovány na tiskařském lisu bývalé mnichovohradišťské tiskárny Jindřicha Fritsche – a právě tuto nejznámější tiskárnu našeho města jsme se rozhodli při této příležitosti připomenout vystavením ukázek prací z tiskárny vzešlých. Od historických pohlednic s motivy Mnichova Hradiště a jeho okolí, pozvánek a dobových plakátů po originál knihy Dějinné paměti okresu mnichovohradištského od českého historika, profesora Karlovy univerzity v Praze a turnovského rodáka Josefa Vítězslava Šimáka. Tento v dnešní době stále zásadní a důležitý zdroj historických informací dostal svou fyzickou podobu právě v našem městě! Vy jej nyní můžete vidět i v podobě originálních kovových tiskařských štočků.

Představeni jsou také příslušníci rodiny Jindřicha Fritsche. Zvláštní pozornost je věnována architektu, výtvarníku a vynikajícímu hudebníku Jiřímu Svobodovi a také odbornému učiteli Stanislavu Malému, který byl jako zastupující starosta Sokola v roce 1941 zatčen gestapem a zahynul v koncentračním táboře Osvětim.

Výstavy je v měsíci září možné navštívit každý den kromě pondělí mezi 9 a 16 hodinou, od října pak každý víkend včetně státního svátku, vždy mezi 9 a 15 hodinou.