Ve čtvrtek 19. dubna před sedmnáctou hodinou mohli ti, kdo procházeli ulicí V Lipách (za krásného počasí jich bylo poměrně hodně) vidět několik jezdců na vysokých kolech v dobovém oblečení, jak vjíždějí do zámeckého parku. Byli to členové Českého klubu velocipedistů 1880, kteří přijeli na vernisáž výstavy Dokola okolo kola. Před zámkem už na ně čekalo několik desítek lidí, kteří si přišli prohlédnout právě zahajovanou výstavu o historii místní cyklistiky. Po krátkém vystoupení a nezbytném fotografování velocipedistů byla ve výstavních prostorech muzea výstava slavnostně otevřena. Úvodní slovo pronesl pan Jaroslav Koloc, který přestavil majitele vystavovaných exponátů pana Stanislava Hnízdila a pohovořil o vývoji cyklistiky a názorů na tento sport. Návštěvníky pozdravil také starosta města Ondřej Lochman, který připomněl, že výstava je jednou z akcí, kterými si v Mnichově Hradišti připomínáme 100 let od vzniku samostatné československé republiky. Mluvené slovo bylo vystřídáno hudbou, hraním na saxofony zúčastněné potěšily žákyně zdejší ZUŠ Stázka Kratochvílová a Anežka Nigrínová. Za své vystoupení sklidily zasloužený potlesk.

Více než osmdesát návštěvníků poté obdivovalo jednotlivé vystavené exponáty. Nejstarším z nich je tzv. kostitřas, první typ kola poháněného pedály, vyrobený v roce 1868, vysoká kola pocházejí z 80. let 19. století. Mezi nimi je i nejvzácnější exponát výstavy, americké kolo Smith STAR Semi Racing s malým kolečkem vepředu. Více než dvěma desítkami kol je zastoupeno 20. století, najdeme zde kola turistická i závodní. Zajímavé je tandemové kolo, pozornost určitě upoutá i kolo hasičské či vozítko pro invalidy. Výstava je doplněna nejrůznějšími součástkami kol i cyklistické výbavy – historickými sedly, světly, zvonky a také reprezentačními dresy. Návštěvníky zaujaly také fotografie z nejrůznějších cyklistických akcí v mnichovohradišťském regionu.

Všechna tato zajímavá historická kola budou k vidění v městském muzeu do konce srpna, každý den - mimo pondělí, mezi 9 a 16 hodinou. Přijďte se podívat i Vy!