Zdolali jsme liazský komín!

Pro další generace je v archivu městského muzea uchován nejen samotný odstřel komínu v areálu bývalého LIAZu (1953-2003), ale i jeho interiér a pohledy z jeho vrcholu na Mnichovo Hradiště a širé okolí. Vážíme si této příležitosti, kterou nám společnost FINAPRA umožnila. K výstupu jsme přizvali místní Horolezecký oddíl Mnichovo Hradiště, jmenovitě Jana Hluchého, který zařídil technické jištění samotného výstupu. Vrchol 84 m vysokého komínu ve čtvrtek 6. října nás po hodině a půl zdolalo celkem 7.

Video ve 4K na YouTube profilu - sledujte městské muzeum i zde!

Fotografie z něho a pohledy z ptačí perspektivy zachytil svým objektivem Václav Vopat ml. Všem zúčastněným patří naše velké díky, že do této jedinečné výzvy šli! Videozáběry interiéru, z výstupu a vrcholu jsme si vzali na starost my. 360° panoramatický výhled byl přímo dechberoucí, na samotné Mnichovo Hradiště s Káčovem a masivem Mužského v jeho pozadí, ale také Ještědem, Jizerskými horami a vrcholky Krkonoš na horizontu. Zachytit detailně jsme zároveň mohli současný stav areálu bývalého LIAZu, stále stojící budovy s ním spojené, dále Čistírnu odpadních vod, ptýrovskou vodní elektrárnu s jezem na řece Jizeře, Veselou s pískovnou, pivovar v Klášteře, a další známé lokality, avšak z netradiční a jedinečné perspektivy. Počasí nám přálo až neskutečně! Tovární komín s průměrem 5,3 m v patě, byl postaven v letech 1969-1970 z betonových profilů typu Z (betonových zámkových kvádrů) s ocelovou výztuží. Stavbu prováděl národní podnik Teplotechna Olomouc v rámci výstavby celého nového energobloku s kotelnou. Komín byl využíván do roku 2003, kdy z LIAZu vyjel poslední vůz. Odstřel byl v režii ostravské společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., konkrétně střelmistra Jana Výmoly (shodou okolností také) z Olomouce, který pro vytvoření destrukčního řezu použil 8 kilogramů plastické trhaviny a 128 elektrických rozbušek umístěných ve vývrtech. Technický stav komínu, dle jeho slov, byl již na hranici své životnosti. Stavba dopadla přesně do vymezeného prostoru dvěma valy z demolované drti bývalých hal.

Pro historii odstřel komínu kamerou zachytil Michal Kvapil, objektivem svého fotoaparátu také Václav Vopat ml. Audiovizuální dokumentace je uložena v archivu Muzea města Mnichovo Hradiště, včetně rozsáhlého fondu samotného LIAZu.

Karel Hubač