Václav Pařík se narodil 24. 9. 1895 v Mnichově Hradišti a prožil zde celý svůj život.

Podle rodinné tradice žili jeho předkové v tomto kraji několik staletí, jsou připomínáni již v roce 1683. Václavův otec František Pařík byl vyučený truhlář, později se živil jako švec a také zámecký sluha, byl přezdíván „pan Franc ze zámku“. Václav Pařík proto prožil dětství v mnichovohradišťském zámku, a jak sám později zdůrazňoval, toto prostředí ho silně ovlivnilo, získal lásku a obdiv k historii a probudilo v něm „písmácké sklony“.


Václav Pařík byl povoláním hodinář a zlatník.

V roce 1925 se oženil s Annou Šlechtovou z Lažan u Turnova. Jejich manželství bylo bezdětné.

Účastnil se kulturního a spolkového života ve městě, byl členem muzejního spolku i spolku divadelních ochotníků Tyl. 

Do historie města se zapsal především jako městský kronikář. Byl jím zvolen na schůzi obecního zastupitelstva 29. 5. 1929. Kroniku tedy začal psát v roce 1930, skončil 31. 12. 1950. Zaznamenal události pohnuté doby 30. a 40. let, věnoval se podrobně i všednímu životu ve městě, doplnil zajímavé ilustrace. Svými zápisy dopsal první knihu městské kroniky, která bývá po svém dlouholetém zapisovateli nazývána „kronikou Paříkovou“.

Druhým významným počinem Václava Paříka bylo zhotovení mnichovohradišťského betlému. Jako hodinář měl touhu vytvořit mechanický betlém s pohybujícími se figurkami, které měl doma k dispozici. V roce 1941 se proto obrátil na Jana Novotného z Třeště, autora publikace Třešťské betlémářství. Ten mu doporučil třešťského řezbáře Josefa Lišku. S ním pak Václav Pařík až do konce svého života vedl bohatou korespondenci týkající se tvorby betlému. Pařík sám navrhoval figurky a návrhy zasílal Josefu Liškovi do Třeště, s návrhy posílal také materiál – brslenové dřevo ze zámeckého parku. Původně chtěl, aby figurky byly polychromované – barevné, později od této myšlenky upustil, aby vynikla krása brslenového dřeva. V průběhu let takto bylo vytvořeno 79 figurek. Pozadí k betlému – obraz mnichovohradišťského zámku a podzámčí o rozměrech 200 x 120cm - namaloval malíř Jan Tomášek z Prahy. Po smrti pana Paříka betlém spravovala jeho sestra, která ho poté věnovala rodině Cajzových, v jejichž majetku je betlém doposud. V současné době je vystaven v muzeu v Třešti, ač město a muzeum Mn. Hradiště velmi stojí o dlouhodobou zápůjčku. 
O Paříkově betlému více v článku na straně 8 ZDE

Václav Pařík zemřel 10. března roku 1953, pochován je na mnichovohradišťském hřbitově.

 

Jana Dumková, Muzeum města Mnichovo Hradiště