Dnes 29. ledna slaví významné životní jubileum - 85 let - pan Ing. Vratislav Šverma z Veselé.

Pan Šverma patří k dlouholetým spolupracovníkům našeho muzea. Zabývá se historií LIAZu, kde řadu let pracoval jako vedoucí oddělení investiční výstavby. Bez jeho pomoci, znalostí, materiálů a kontaktů bychom nebyli mohli v roce 2014 uspořádat velmi úspěšnou výstavu LIAZ, která byla podnětem k řadě dalších akcí připomínajících existenci tohoto podniku v našem městě. Dalším naším společným projektem bylo pátrání po osudech občanů Mnichova Hradiště bojujících na frontách druhé světové války. Opět díky panu Švermovi jsme sehnali řadu dokumentů, fotografií a svědectví pamětníků. Jedním z výsledků této práce jsou dnes panely visící na chodbách městského úřadu, které připomínají čtyři bojovníky z východní i západní fronty. Těch společných témat bylo samozřejmě více, pan Šverma se zabýval historií Veselé, kde žije, zajímá se o historii cukrovaru, železničních vleček v okolí města, dlouhodobě se věnuje genealogii, zpracoval životní příběhy svých předků…a mohli bychom pokračovat dále. Čtenáři Kamelotu i Echa znají řadu jeho příspěvků, stejně tak čtenáři vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám. Nemálo z nás jistě vlastní jeho knihu Proměny Veselé. Připomeňme ještě, že pan Šverma se aktivně zapojuje do dění ve městě, byl a je členem několika komisí městského úřadu, pomáhá s organizací různých akcí. I proto mu byla v roce 2018 udělena Cena města Mnichova Hradiště.

Poslechněte si také mj. vyprávění pana Švermy o Malení v rámci projektu Živá paměť Veselská - ZDE

Máme několik dalších otevřených témat, na kterých s panem Švermou spolupracujeme. Bohužel současná situace naše společné aktivity velmi omezila. Doufejme, že za pár měsíců se už budeme moci věnovat např. dalšímu pátrání po osudech členů jedné rodiny, jejíž příslušníky osud zavál až do Austrálie.

Přejeme tedy panu Švermovi hlavně pevné zdraví a hodně sil a energie do další práce!

Současní i bývalí pracovníci muzea Jana Dumková, Karel Hubač, Václav Holas, Milena Kunová