Dnes si připomínáme 110 let od narození plukovníka in memoriam Vratislava Jandy. 

Narodil se 1. 8. 1913 v Úžicích (okres Mělník), v rodině cukrovarnického dělníka. Po maturitě na reálném gymnasiu nastoupil v říjnu 1936 k 47. pěšímu pluku v Mladé Boleslavi. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích na Moravě v hodnosti poručíka pěchoty a do rozpuštění čs. armády v roce 1939 působil jako voják z povolání u hraničářského praporu v Děčíně. V lednu 1940 začal pracovat jako úředník na Okresním úřadu v Mnichově Hradišti, v městě, kde v té době žili i jeho rodiče. V Mnichově Hradišti mimo jiné spravoval majetek rozpuštěného Sokola a také vedl stejnojmenný biograf. Současně se zapojil do odbojové činnosti (ÚVOD).  V roce 1942 jej Němci zatkli a věznili nejprve v Mladé Boleslavi, později na Pankráci. Soud v Drážďanech ho odsoudil k deseti letům těžkého žaláře. Prošel věznicemi v Chemnitz, Bambergu a Schweinfurtu. Z poslední jmenované se mu podařilo v dubnu 1945 uprchnout a připojit se k postupující americké armádě. Do Československa se vrátil až v srpnu 1945 poté, co se zotavil. Za svou činnost během německé okupace obdržel Československý válečný kříž 1939, Československou medaili Za chrabrost před nepřítelem a Československou vojenskou medaili Za zásluhy II. stupně.

V obnovené Československé armádě působil znovu jako voják z povolání. V tu dobu byl již čerstvým štábním kapitánem. 16. 5. 1949 byl zatčen a obviněn z přípravy ozbrojeného puče. Byla mu odňata hodnost štábního kapitána a následovalo vyloučení z armády. Smíšeným senátem Státního soudu v Praze byl odsouzen za zločin velezrady k trestu smrti. Žádosti jeho rodičů, snoubenky i dalších osob o zmírnění trestu prezident Klement Gottwald nevyhověl a Vratislav Janda byl dne 5. listopadu 1949 v 6:00 hodin v Praze na Pankráci popraven.    

Rodiče Vratislava Jandy zemřeli v Mnichově Hradišti ve druhé polovině 60. let minulého století. Rozhodnutím Městského soudu v Praze ze dne 19. září 1990 byl Vratislav Janda plně rehabilitován a povýšen na plukovníka in memoriam.

V mnichovohradišťské sokolovně byla Vratislavu Jandovi odhalena pamětní deska, k níž představitelé města položí v den výročí jeho narození kytici. 

 

Za Muzeum města Mnichovo Hradiště

Jana Dumková