Josef Brož, učitel a básník Českého ráje - repríza!

25.03.2022 (Pá) 17:30

Repríza unikátního dokumentu věnovaného poezii Josefa Brože (1921-2020), váženého učitele a básníka ze Lhotic. Po skončení filmu proběhne beseda s autorem krajinářských fotografií a videí Václavem Bacovským i dalšími tvůrci filmu.

Vstup zdarma.

Místo: Kino Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Dokumentární, ČR, 2021.

Přístupný

Unikátní 75minutový dokumentární snímek přibližuje autorovo básnické dílo a zachycuje pro časy budoucí vzpomínky přátel a žáků oblíbeného učitele ze Lhotic.

Podnětem ke vzniku filmu pro nás v městském muzeu byla nemožnost uskutečnit chystaný poetický podvečer k autorovým stým narozeninám v městském divadle naživo. Přesunuli jsme se tak do prostředí virtuálního.

Výběru a nastudování veršů z více než 60 básnických sbírek Josefa Brože a následné dramatizace se ujal jeho přítel, bývalý umělecký šéf mladoboleslavského divadla pan Josef Kettner. Zároveň hlasem svým, společně s blízkou přítelkyní Josefa Brože a zdejší matrikářkou Vilmou Barusovou, ředitelkou mnichovohradišťského gymnázia a češtinářkou Lenkou Sosnovcovou a Tomášem Grindlem, žákem Josefa Brože, v dokumentu vybrané verše přednáší. Všichni se zároveň podělili i o svou osobní vzpomínku. S tou přispěli i starosta města Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman, paní Alena Pospíšilová, libošovická knihovnice, kronikářka a organizátorka poetických pořadů Josefa Brože v Českém ráji, stejně tak paní Karla Mikešová, bývalá vedoucí knihovny v Kněžmostě, dále bývalá kolegyně Josefa Brože paní Vlasta Hluchá, jeho žák, hudebník František Kozderka a v neposlední řadě paní Marie Kučerová, dlouholetá přítelkyně manželů Aleny a Josefa Brožových. Její vzpomínku ve filmu čte vedoucí městského muzea Jana Dumková. Doprovázena je fotografiemi ze společných výletů z osobního archivu Josefa Brože, jeho snímky jsou použity také u životopisu a veršů věnovaných Lhoticím a domovu. Vzpomínky zaznamenal, film kompletně zeditovat a sestříhal Michal Kvapil ze společnosti Adlien.cz. Všichni oslovení své vzpomínky přednesli náhodně, nezávisle na ostatních, měsíc po úmrtí Josefa Brože, je pro nás proto až neuvěřitelné, jak na sebe ve filmu přirozeně navazují, doplňují se a celkově působí, jako by šlo o připravený scénář. Podstatnou část dokumentu tvoří a verše doplňují krajinářské fotografie a videa Václava Bacovského z krasnesvetlo.cz. Přednes poezie zvukově zaznamenal Lukáš Prokorát z Vermoont s.r.o. v prostorách Klubu Mnichovo Hradiště. Hudební přechody složil a nahrál František Kozderka z Malechovic, hudebník a učitel ze zdejší ZUŠ.

O celkový scénář a režii, životopisné reálie, osobní a historické fotografie a celkovou organizaci jsme se postarali v městském muzeu my, ve spolupráci s rodinou Josefa Brože, jmenovitě s bratrem Mílou a paní Petrou Sochovou, kterým srdečně děkujeme!

Snímky ze svého archivu se na dokumentu podíleli Pavel Pospíšil, Karel Hubač, Olga Koudelková i další obyvatelé ze Lhotic. Osadní výbor Lhotice plánuje v blízké budoucnosti v rodné vsi Josefa Brože zřídit pamětní desku (pomník) věnovaný jeho památce.

Všem tvůrcům dokumentu děkujeme za jejich čas a ochotu podílet se na zpočátku zcela spontánním nápadu, který se utvářel doslova za pochodu v průběhu minulého roku!

Na konci projekce proběhne krátká beseda s autorem krajinářských fotografií a videí Václavem Bacovským i dalšími tvůrci filmu.

Konzultace architekta města MgA. Jana Světlíka s veřejností

kde: velká zasedací místnost Městského úřadu
[konzultace s architektem]
Vánoční příběh

Humorné štědrovečerní situace, dojemné i komické, nabízí o rok odložený nový film režisérky I. Pavláskové.

To nic, drahá

Zdánlivě dokonalý manželský vztah začíná dostávat trhliny...

Vánoční koncert Pie Jesu

4. koncert 50. sezóny Kruhu přátel hudby Mnichovo Hradiště.

Lucie Silkenová – soprán, Jan Musil - zpěv

kde: Městské divadlo Mnichovo Hradiště

Top Gun: Maverick

120 Kč (český dabing)

Naposledy opakujeme filmový hit letošního jara a léta! Nestárnoucí T. Cruise a jeho stíhačkoví piloti - nejlepší z nejlepších!

Mladoboleslavské smyčcové kvarteto MBQuartet.

kde: Farská zahrada – Kočárovna
Čertování s Mikulášskou nadílkou

Z pekla dorazí čerti s Luciferem a svými soutěžemi, těšit se můžete i na ohňovou show.

[pro děti]