Když jsme zakládali muzeum...

01.04.2015 (St) 00:00
výstava o počátcích okresního muzea v MH a jeho příspěvku k Národopisné výstavě českoslovanské roku 1895
Kontakt:

Muzeum města Mnichovo Hradiště připravilo na duben letošního roku výstavu s názvem Když jsme zakládali muzeum. Jejím cílem je představit návštěvníkům počátky této instituce, které jsou spjaty s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské konané v pražské Královské oboře v roce 1895. Už v březnu roku 1892 mnichovohradišťské okresní zastupitelstvo jmenovalo okresní odbor národopisné výstavy českoslovanské a pozdějitzv. okresní komitét, za jehož předsedu byl zvolen okresní starosta Josef Dürich. Tennavrhl, aby sesbírané předměty tvořily základ budoucího okresního muzea. Do práce se zapojili členové nejrůznějších spolků, velkou zásluhu na vytvoření muzejních sbírek mají vesničtí učitelé.

První národopisná výstavka, která měla být průpravou pro okresní výstavu, se konala v Kněžmostě v roce 1893.  Byla velmi úspěšná, podařilo se shromáždit více než 1200 předmětů. V roce 1894 okresní komitét zanikl a na jeho činnost navázal Okresní muzejní spolek, v jehož čele stál opět Josef Dürich. Pod jeho vedením byla ve dnech 24. - 25. března 1895 uspořádána výstava sebraných předmětů v chlapecké škole v Mnichově Hradišti. Výstavu navštívil člen organizačního výboru národopisné výstavy v Praze Stanislav Sucharda, který vybral mnoho exponátů pro pražskou výstavu, kam byla poslána zásilka vážící 790 kg!

A právě řadu těchto předmětů je možné vidět na současné výstavě. K nejcennějším patří ukázky lidových výšivek a rukopisné modlitební knihy. Vystaveny jsou také prapory místních cechů, v nedávné době skvěle restaurované. K vidění jsou i další cechovní předměty, ukázky výrobků místních řemeslníků, dobové oděvy, nádobí, liturgické předměty i předměty denní potřeby, zemědělské nářadí a náčiní.

Mnichovohradišťské exponáty měly v roce 1895 v Praze úspěch, o čemž svědčí i udělené diplomy. Věříme, že se budou líbit i dnes. Přijďte se podívat i Vy. Výstava je otevřena od 1. do 29. dubna denně kromě pondělí.

Plakát s pozvánkou