Muzeum města Mnichovo Hradiště

Akce a výstavy městského muzea

Když jsme zakládali muzeum...

01.04.2015 (St) 00:00
výstava o počátcích okresního muzea v MH a jeho příspěvku k Národopisné výstavě českoslovanské roku 1895
Místo: Muzeum města Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Muzeum města Mnichovo Hradiště připravilo na duben letošního roku výstavu s názvem Když jsme zakládali muzeum. Jejím cílem je představit návštěvníkům počátky této instituce, které jsou spjaty s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské konané v pražské Královské oboře v roce 1895. Už v březnu roku 1892 mnichovohradišťské okresní zastupitelstvo jmenovalo okresní odbor národopisné výstavy českoslovanské a pozdějitzv. okresní komitét, za jehož předsedu byl zvolen okresní starosta Josef Dürich. Tennavrhl, aby sesbírané předměty tvořily základ budoucího okresního muzea. Do práce se zapojili členové nejrůznějších spolků, velkou zásluhu na vytvoření muzejních sbírek mají vesničtí učitelé.

První národopisná výstavka, která měla být průpravou pro okresní výstavu, se konala v Kněžmostě v roce 1893.  Byla velmi úspěšná, podařilo se shromáždit více než 1200 předmětů. V roce 1894 okresní komitét zanikl a na jeho činnost navázal Okresní muzejní spolek, v jehož čele stál opět Josef Dürich. Pod jeho vedením byla ve dnech 24. - 25. března 1895 uspořádána výstava sebraných předmětů v chlapecké škole v Mnichově Hradišti. Výstavu navštívil člen organizačního výboru národopisné výstavy v Praze Stanislav Sucharda, který vybral mnoho exponátů pro pražskou výstavu, kam byla poslána zásilka vážící 790 kg!

A právě řadu těchto předmětů je možné vidět na současné výstavě. K nejcennějším patří ukázky lidových výšivek a rukopisné modlitební knihy. Vystaveny jsou také prapory místních cechů, v nedávné době skvěle restaurované. K vidění jsou i další cechovní předměty, ukázky výrobků místních řemeslníků, dobové oděvy, nádobí, liturgické předměty i předměty denní potřeby, zemědělské nářadí a náčiní.

Mnichovohradišťské exponáty měly v roce 1895 v Praze úspěch, o čemž svědčí i udělené diplomy. Věříme, že se budou líbit i dnes. Přijďte se podívat i Vy. Výstava je otevřena od 1. do 29. dubna denně kromě pondělí.

Plakát s pozvánkou

10 x TIP: Akce na Mnichovohradišťsku
Od
27.11.
Do
06.01.
Dřevěný betlém Františka Pešána

Dřevěný malovaný betlém v životní velikosti přístupný denně od 10:00 do 16:00.


kde: Sala terrena, zámecká zahrada
[zámek MH]

09.12.
Hranice lásky

120 Kč

Drama o erotice a intimitě, partnerském soužití a hloubce vztahu.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
So
10.12.
Vánoční jarmark

Bohatá nadílka vánočních dárků i pochutin ve stáncích na náměstí a nabitý kulturní program doplněný vystoupeními místních škol a školek.


kde: Masarykovo náměstí, Mnichovo Hradiště
[trhy]
So
10.12.
Karel Gott Revival Morava

SK Klášter Hradiště Vás zve na vánoční koncert

Vstupné 250 Kč.


kde: Obecní sál Klášter Hradiště
[koncert]
So
10.12.
Princezna zakletá v čase 2

130 Kč

Pokračování úspěšné pohádky o alchymistce Amélii, která dokáže cestovat v čase.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
Ne
11.12.
Největší dar

130 Kč

Obyvatelé malé valašské vesničky a početní pohanští bohové musí bojovat proti zlé Moreně, která chce na zemi nastolit pouze vládu zimy.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
Ne
11.12.
3. adventní koncert

Česká mše vánoční – Jakub Jan Ryba


kde: Kostel sv. Jakuba, Mnichovo Hradiště
[koncert]
Po
12.12.
Moudrost traumatu - film a beseda o závislostech a stresu

222 Kč (české titulky)

Spolek KOMUNIKUJI z. s. vás zve na benefiční promítání dokumentu MOUDROST TRAUMATU a besedu. Film pojednává o práci Dr. Gabora Maté, který je uznávaný a vyhledávaný pro své hluboké znalosti řady témat, včetně závislostí, stresu a dětského vývoje. Hosté: Markéta Černoušková, Gábina Ducháčková a Tomáš Paprštein, večerem provází Markéta Čermáková.

Vstupenky můžete koupit pouze online na https://forms.gle/PMbuLPAiRWMYzjuw8, další informace o akci najdete na https://komunikuji.webnode.cz/l/beneficni-promitani-dokumentu-moudrost-traumatu-s-besedou-v-mnichove-hradisti-12-12-2022/


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
Po
12.12.
Adventní večer – město seniorům

Tradiční vánoční posezení seniorů s vedením města a pohoštěním.
Vstupenky v omezeném počtu k dostání v Městském informačním centru Mnichovo Hradiště od 1. prosince.


kde: Komunitní centrum, Mírová ulice
[beseda]
Út
13.12.
Tour de France ve tmě - dokumentární film s následnou besedou

120 Kč

Film a beseda o tom, co vše obnášely přípravy na zvládnutí nejznámějšího cyklistického závodu a jak vše dopadlo – v r. 2021 jako první nevidomý na světě Ondřej Zmeškal dokončil celou trať (3400 km) na tandemovém kole s trasérem.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]