Pocta Václavu Budovci z Budova - na zámku a Zásadce

26.06.2021 (So) 10:00

Celodenní akce věnovaná památce Václava Budovce z Budova (1551-1621)

Vstupné zdarma

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

Místo: Mnichovo Hradiště - muzeum, zámecký park, zřícenina Zásadka
Kontakt: Tel: 326 771 001, 739 351 504, muzeum@mnhradiste.cz, V Lípách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště - 2. patro státního zámku

Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště, ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním Sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů, celodenní akci věnovanou Václavu Budovci z Budova (1551-1621), od roku 1602 majiteli mnichovohradišťského panství, pánu na Zásadce a Klášteře. Vstupné zdarma na celý program.

1. S BUDOVCEM V MUZEU

Mezi 10. a 14. hodinou budou v městském muzeu probíhat speciální komentované prohlídky nové části expozice věnované Václavu Budovci z Budova a jeho pomníku – jedinému v České republice – v podání herců z Divadýlka na dlani. Oživené budou také ukázkou šermu od skupiny Nostra Ex. Zažít Budovcovu dobu bude jak pro děti, tak i dospělé možné ve stylovém „fotokoutku“, v dílničce s praktickým vyzkoušením si psaní písma z doby 17. století, či při ochutnávce dobového jídla. Po prohlídce návštěvník obdrží „Pamětní list“ s mapou stanovišť odpolední Budovcovy cesty. Ve stejném čase se bude možné zdarma svézt zámeckým parkem v kočáře taženém starokladrubskými vranky ze stáje Kateřina. Zámeckou salu terrenu roztančí renesanční soubor Salome.

2. U POMNÍKU BUDOVCE V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ

Pietní akt proběhne od 14:00 u pomníku Václava Budovce v zámecké zahradě. Promluví zde starosta města Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, historik Pavel Sosnovec a Ivo Šrajbr za Jednotu bratrskou. Pietního aktu se zúčastní i místní baráčníci, sokolové, skauti a Sbor dobrovolných hasičů. Hudebně tuto část akce oživí vystoupení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

3. BUDOVCOVA CESTA

Mezi 13. a 16. hodinou bude otevřena ‚‚Budovcova cesta‘‘ na tehdejší Budovcovo sídlo, dnešní zříceninu zámku Zásadka. Pěšky, po 3 km dlouhé zeleně značené turistické trase, alejí od parkoviště za zámeckou zdí. Zpestřenou o tematické úkoly od členů Sboru Jednoty bratské v Mnichově Hradišti pro děti i dospělé. Mapu stanovišť účastník obdrží v muzeu či na začátku trasy. Pod samotným čedičovým reliktem sopky Káčov účastníky se zdejší pestrou geologií seznámí Dominik Rubáš. V čase mezi 15. a 16. hodinou lze využít prohlídky románského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou s Jakubem Altmanem.

4. BUDOVCOVA ZÁSADKA

Od 15 hodin do 20 hodin bude probíhat slavnost na zřícenině zámku Zásadka. Po slavnostním zahájení a výstřelu z děla bude průběžně k vidění loutkové divadlo Štěpána Tučka a dramatizace pověsti o Zásadce v podání herců Štěpána Tučka, Petry Horváthové a Jindřicha Žampy. O hudební doprovod se postará kapela Mackie Messer Klezmer Band. Občerstvení zajistí Pekárna Sychrov a stánek Kiosek u rybníka. K zakoupení budou i buřty, k dispozici bude ohniště s rozdělaným ohněm. Děti si v dílničce budou moci samostatně vytvořit a ozdobit štíty z kartonu. Přítomen bude stánek se suvenýry v podobě pohlednice, turistické vizitky a výročního razítka.

Dřevěný malovaný betlém v životní velikosti vystavený v sala terreně v zámecké zahradě Státního zámku Mnichovo Hradiště.

[výstava]

Karel

Od odchodu Karla Gotta uplynuly 2 roky a jako pocta jeho celoživotní tvorbě vstupuje do kin po ročním odkladu film O. Špátové, který byl dokončen krátce před Mistrovou smrtí.

Myši patří do nebe

Příběh myšky a lišáka ve zvířecím nebi je o přátelství, překonávání strachu a opravdové statečnosti.

Zátopek

Sportovní a životní příběh našeho fenomenálního atleta, mnohonásobného medailisty v běhu na dálkové tratě a držitele několika světových rekordů, natočil režisér David Ondříček. Nádherný film ze strašné doby... Pokud jste ještě nestihli film vidět, přijďte na jeho (zřejmě) poslední projekci!

O čertovi a jiné vánoční pohádky

Pásmo českých vánočních pohádek, ve kterých vystupují hlavně čerti, ale i Mikuláš, Ježíšek, kominíci a vánoční ozdoby!

Čertování s Mikulášskou nadílkou - ZRUŠENO

Z pekla dorazí čerti s Luciferem a svými soutěžemi. Od nich pak cesta povede k Mikulášovi a andílkům s nadílkou.

[pro děti]
Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

POZOR, ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ !!!
MĚSTSKÉ DIVADLO MNICHOVO HRADIŠTĚ

vstupné dobrovolné

kde: Městské divadlo Mnichovo Hradiště
Pokáč Mnichovo Hradiště

kde: Městské divadlo Mnichovo Hradiště
Jedině Tereza

Domnělá nevěra spustí řetěz trapasů, omylů a nedorozumění!

Eternals

120 Kč (český dabing)

Přichází nový tým superhrdinů studia Marvel, kteří budou opět zachraňovat svět!