Muzeum města Mnichovo Hradiště

Akce a výstavy městského muzea

Pocta Václavu Budovci z Budova - na zámku a Zásadce

26.06.2021 (So) 10:00

Celodenní akce věnovaná památce Václava Budovce z Budova (1551-1621) 

Vstupné zdarma 

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

Místo: Mnichovo Hradiště - muzeum, zámecký park, zřícenina Zásadka
Kontakt: Tel: 326 771 001, 739 351 504, muzeum@mnhradiste.cz, V Lípách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště - 2. patro státního zámku

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

 

Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště, ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním Sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů, celodenní akci věnovanou Václavu Budovci z Budova (1551-1621), od roku 1602 majiteli mnichovohradišťského panství, pánu na Zásadce a Klášteře. Vstupné zdarma na celý program.

1. S BUDOVCEM V MUZEU

Mezi 10. a 14. hodinou budou v městském muzeu probíhat speciální komentované prohlídky nové části expozice věnované Václavu Budovci z Budova a jeho pomníku – jedinému v České republice – v podání herců z Divadýlka na dlani. Oživené budou také ukázkou šermu od skupiny Nostra Ex. Zažít Budovcovu dobu bude jak pro děti, tak i dospělé možné ve stylovém „fotokoutku“, v dílničce s praktickým vyzkoušením si psaní písma z doby 17. století, či při ochutnávce dobového jídla. Po prohlídce návštěvník obdrží „Pamětní list“ s mapou stanovišť odpolední Budovcovy cesty. Ve stejném čase se bude možné zdarma svézt zámeckým parkem v kočáře taženém starokladrubskými vranky ze stáje Kateřina. Zámeckou salu terrenu roztančí renesanční soubor Salome.

2. U POMNÍKU BUDOVCE V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ

Pietní akt proběhne od 14:00 u pomníku Václava Budovce v zámecké zahradě. Promluví zde starosta města Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, historik Pavel Sosnovec a Ivo Šrajbr za Jednotu bratrskou. Pietního aktu se zúčastní i místní baráčníci, sokolové, skauti a Sbor dobrovolných hasičů. Hudebně tuto část akce oživí vystoupení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

3. BUDOVCOVA CESTA

Mezi 13. a 16. hodinou bude otevřena ‚‚Budovcova cesta‘‘ na tehdejší Budovcovo sídlo, dnešní zříceninu zámku Zásadka. Pěšky, po 3 km dlouhé zeleně značené turistické trase, alejí od parkoviště za zámeckou zdí. Zpestřenou o tematické úkoly od členů Sboru Jednoty bratské v Mnichově Hradišti pro děti i dospělé. Mapu stanovišť účastník obdrží v muzeu či na začátku trasy. Pod samotným čedičovým reliktem sopky Káčov účastníky se zdejší pestrou geologií seznámí Dominik Rubáš. V čase mezi 15. a 16. hodinou lze využít prohlídky románského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou s Jakubem Altmanem.

4. BUDOVCOVA ZÁSADKA

Od 15 hodin do 20 hodin bude probíhat slavnost na zřícenině zámku Zásadka. Po slavnostním zahájení a výstřelu z děla bude průběžně k vidění loutkové divadlo Štěpána Tučka a dramatizace pověsti o Zásadce v podání herců Štěpána Tučka, Petry Horváthové a Jindřicha Žampy. O hudební doprovod se postará kapela Mackie Messer Klezmer Band. Občerstvení zajistí Pekárna Sychrov a stánek Kiosek u rybníka. K zakoupení budou i buřty, k dispozici bude ohniště s rozdělaným ohněm. Děti si v dílničce budou moci samostatně vytvořit a ozdobit štíty z kartonu. Přítomen bude stánek se suvenýry v podobě pohlednice, turistické vizitky a výročního razítka.

10 x TIP: Akce na Mnichovohradišťsku
Od
14.04.
Do
31.08.
Ten umí to, a ten zas tohle…

Neuvedeno


kde: Muzeum města Mnichovo Hradiště, V Lipách - zámek 148, Mnichovo Hradiště 29501
[výstava]
Od
14.04.
Do
31.08.
Výstava řemesel v městském muzeu - ‚‚Ten umí to, a ten zas tohle...‘‘

Poznejte řemesla, řemeslníky a jejich výrobky, spjaté s historií města Mnichovo Hradiště!

Vstupenka na výstavu platná i pro všechny stálé muzejní expozice!

Vstupné 30 / 50 Kč    


kde: Muzeum města Mnichovo Hradiště
[výstava]
Od
20.05.
Do
21.05.
Bistro na dvou kolech v Zahradě

Bistro na dvou kolech přijede se svým kulinářským uměním do Zahrady, kde okoření páteční i sobotní odpoledne/večer.


kde: Zahrada (Palackého 236)
[gastronomie]
So
21.05.
Restaurant day Zvířetice

Spolek LOVI, z.s. zve na středověkou hostinu s dobovou zábavou na podporu malého Honzíka Hanuše z Mnichova Hradiště.


kde: Zámek Zvířetice
[gastronomie]
So
21.05.
Pouť sv. Jana Nepomuckého

Bohoslužba u památníku padlých
Waldovy Matušky
Martin Stejskal - harmonika


kde: Hoškovice
[Slavnost]
So
21.05.
Po čem muži touží 2

140 Kč

Žena v těle muže se musí chtě nechtě chovat jako muž - chodit na fotbal a do hospody a těžce fyzicky pracovat. Pak se ale zamiluje do muže...


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
Ne
22.05.
Ušák Chicky a Zlokřeček

120 Kč (český dabing)

Ušák Chicky je nemotorný zaječí dobrodruh, který se svými zvířecími přáteli musí bojovat proti svému strýci.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
St
25.05.
Betlémské světlo

60 Kč

Nový film otce a syna Svěrákových se známým hereckým obsazením je lehce magický a plný laskavého humoru a moudrosti, což je typické pro všechny jejich snímky.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]
St
25.05.
Brigáda na pláži Na Kamínkách
Neuvedeno
kde: Mnichovo Hradiště, Masarykovo náměstí 1, Mnichovo Hradiště 29521
[ostatní]
St
25.05.
Mára jde do nebe

110 Kč

Film o horolezci Marku Holečkovi a jeho pěti pokusech o extrémní výstup na karákoramskou velehoru bez kyslíku. Tento výkon dokazuje Markovu schopnost překonávat překážky, neuvěřitelnou vůli i pozitivní přístup k životu.


kde: Kino Mnichovo Hradiště
[Kino Mnichovo Hradiště]