Pocta Václavu Budovci z Budova - na zámku a Zásadce

26.06.2021 (So) 10:00

Celodenní akce věnovaná památce Václava Budovce z Budova (1551-1621)

Vstupné zdarma

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

Místo: Mnichovo Hradiště - muzeum, zámecký park, zřícenina Zásadka
Kontakt: Tel: 326 771 001, 739 351 504, muzeum@mnhradiste.cz, V Lípách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště - 2. patro státního zámku

Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště, ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním Sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů, celodenní akci věnovanou Václavu Budovci z Budova (1551-1621), od roku 1602 majiteli mnichovohradišťského panství, pánu na Zásadce a Klášteře. Vstupné zdarma na celý program.

1. S BUDOVCEM V MUZEU

Mezi 10. a 14. hodinou budou v městském muzeu probíhat speciální komentované prohlídky nové části expozice věnované Václavu Budovci z Budova a jeho pomníku – jedinému v České republice – v podání herců z Divadýlka na dlani. Oživené budou také ukázkou šermu od skupiny Nostra Ex. Zažít Budovcovu dobu bude jak pro děti, tak i dospělé možné ve stylovém „fotokoutku“, v dílničce s praktickým vyzkoušením si psaní písma z doby 17. století, či při ochutnávce dobového jídla. Po prohlídce návštěvník obdrží „Pamětní list“ s mapou stanovišť odpolední Budovcovy cesty. Ve stejném čase se bude možné zdarma svézt zámeckým parkem v kočáře taženém starokladrubskými vranky ze stáje Kateřina. Zámeckou salu terrenu roztančí renesanční soubor Salome.

2. U POMNÍKU BUDOVCE V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ

Pietní akt proběhne od 14:00 u pomníku Václava Budovce v zámecké zahradě. Promluví zde starosta města Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, historik Pavel Sosnovec a Ivo Šrajbr za Jednotu bratrskou. Pietního aktu se zúčastní i místní baráčníci, sokolové, skauti a Sbor dobrovolných hasičů. Hudebně tuto část akce oživí vystoupení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

3. BUDOVCOVA CESTA

Mezi 13. a 16. hodinou bude otevřena ‚‚Budovcova cesta‘‘ na tehdejší Budovcovo sídlo, dnešní zříceninu zámku Zásadka. Pěšky, po 3 km dlouhé zeleně značené turistické trase, alejí od parkoviště za zámeckou zdí. Zpestřenou o tematické úkoly od členů Sboru Jednoty bratské v Mnichově Hradišti pro děti i dospělé. Mapu stanovišť účastník obdrží v muzeu či na začátku trasy. Pod samotným čedičovým reliktem sopky Káčov účastníky se zdejší pestrou geologií seznámí Dominik Rubáš. V čase mezi 15. a 16. hodinou lze využít prohlídky románského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou s Jakubem Altmanem.

4. BUDOVCOVA ZÁSADKA

Od 15 hodin do 20 hodin bude probíhat slavnost na zřícenině zámku Zásadka. Po slavnostním zahájení a výstřelu z děla bude průběžně k vidění loutkové divadlo Štěpána Tučka a dramatizace pověsti o Zásadce v podání herců Štěpána Tučka, Petry Horváthové a Jindřicha Žampy. O hudební doprovod se postará kapela Mackie Messer Klezmer Band. Občerstvení zajistí Pekárna Sychrov a stánek Kiosek u rybníka. K zakoupení budou i buřty, k dispozici bude ohniště s rozdělaným ohněm. Děti si v dílničce budou moci samostatně vytvořit a ozdobit štíty z kartonu. Přítomen bude stánek se suvenýry v podobě pohlednice, turistické vizitky a výročního razítka.

Výstava Závodníci Bobkovi ‚‚místní legendy motorsportu‘‘!

Poznejte a připomeňte si světové úspěchy místních automobilových závodníků, rodáků z Hoškovic!

V rámci výstavy projekce unikátních videozáznamů nejen ze závodů!

kde: Muzeum města Mnichovo Hradiště, V Lipách - zámek 148, Mnichovo Hradiště 29501
[výstava]
Výstava Závodníci Bobkovi - ‚‚místní legendy motorsportu‘‘.

Poznejte a připomeňte si světové úspěchy místních automobilových závodníků, rodáků z Hoškovic.

V rámci výstavy probíhá projekce videozáznamů nejen ze závodů.

kde: Muzeum města Mnichovo Hradiště
[sport]
Banger

Alex je dealer kokainu, ale jeho sen je jiný - stát se slavným raperem.

Wojciech Waleczek: Největší hity klasické hudby

2. koncert 50. sezóny Kruhu přátel hudby Mnichovo Hradiště.

Klavírní recitál.

kde: Městské divadlo Mnichovo Hradiště
Exhibition on Screen: Raffael odhalen

V r. 2020 se v Římě konala největší výstava Raffaelovy tvorby všech dob. K vidění bylo víc jak 200 děl tohoto renesančního umělce a tento film vám průřez výstavou nabídne.

Čistá řeka Jizera 2022

Čistá řeka Jizera je akcí, při které dobrovolníci jdoucí po břehu řeky, a tam kde to jde i jedoucí na lodích, a sbírají do pytlů vše, co do řeky a jejího okolí nepatří.

Více informací na: www.cistarekajizera.cz

kde: okolí řeky Jizery
[ostatní]

Spolu

Film o rodině s handicapovaným synem, ve které se nemluví otevřeně, matka dělá mezi svými dětmi rozdíly a nikdo se nikomu nesvěřuje... FIlmová adaptace psychologického dramatu o životě s autismem vznikla podle divadelní předlohy francouzského dramatika F. Marry.

ZAHRADA DAY

Oblíbený sousedský food festiválek převážně místních nadšenců.

MASO • NEMASO • KAFE • DORT

kde: Zahrada, Palackého ulice
[gastronomie]
Jak víla Modrovláska splnila tři přání

kde: Městské divadlo Mnichovo Hradiště
[pro děti]
Festival světla MAJÁK

Světelná show spolu s hudebním doprovodem vtáhne návštěvníky do nepoznaného světa plného tajemství a magie.

Vstup zdarma.

kde: Zámecký park Kosmonosy