Poklady z muzejního filmového archivu

14.03.2017 (Út) 17:30

Zdarma

Místo: Volnočasové centrum, Zámecká 744, Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Na 14. 3. 2017 připravilo městské muzeum další podvečer s promítání dokumentárních filmů z muzejního archivu, zachycujících dění v Mnichově Hradišti. Už dříve mohli zájemci zhlédnout film ze státního pohřbu Jana Švermy či z budování bývalého letního kina. Tentokrát je pro návštěvníky připravena opravdová lahůdka! Budou se moci seznámit se záběry, které natočil na přelomu 30. a 40. let lékárník PhMr. Adolf Stoupa. Adolf Stoupa patřil k výrazným osobnostem Mnichova Hradiště 30. let. Pocházel z rodiny známého lékárníka Sekery, po svém dědovi Václavu Mráčkovi vedl rodinnou lékárnu U Zlatého lva. Byl členem řady místních spolků, funkcionářem Sokola, jedním z prvních hradišťských tenistů, a kromě jiného také amatérským fotografem a filmařem. V době protektorátu se zapojil do odbojové činnosti, v říjnu 1941 byl zatčen gestapem a krátce poté zahynul koncentračním táboře Mauthausen. In memoriam mu byl udělen Čs. válečný kříž 1939. Filmové záběry Adolfa Stoupy muzeu zapůjčil MUDr. Jan Herink. Návštěvníci se budou moci podívat také na záběry Mnichova Hradiště z let 60., které pocházejí z rodinného archivu Herinkových. Pan RNDr. Josef Herink na setkání také promluví o technických parametrech a zvláštnostech jednotlivých snímků. A co konkrétního bude v jednotlivých snímcích k vidění? Těšit se můžete například na záběry z mnichovohradišťských plováren, bývalých městských sadů, koupaliště v Dolní Bukovině či sokolské slavnosti v zámecké zahradě.