Výstava obrazů Jaroslava Šámala

05.09.2014 (Pá) 00:00
vernisáž se konala 5.9.2014
Kontakt: Tel.: 326 771 001

Ke 100. výročí narození rodáka z Bosně.

Malíř Jaroslav Šámal se narodil nedaleko Mnichova Hradiště, v Bosni, 27. listopadu 1914. Zde prožil dětství a mládí, a jak sám později říkal, vytvořil si už tehdy hluboký vztah k okolní krajině. Po absolvování učitelského ústavu a školy Spolku výtvarných umělců Mánes v letech 1940-43 byl v roce 1945 přijat na AVU. Zde studoval nejprve u profesora Otakara Nejedlého, poté u profesora Miloslava Holého. Ten ho přivedl ho k hlavnímu tématu tvorby, kterým se stala krajina v okolí rodné Bosně. Jaroslav Šámal vytvořil řadu kreseb, pastelů i akvarelů věnovaných jednotlivým místům Českého ráje. Jeho tvorbu mohli zájemci obdivovat na výstavách v Praze, v Brně, Čáslavi, v Turnově, Sobotce, Mladé Boleslavi a v Mnichově Hradišti. Malířova díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Galerii Středočeského kraje a řady dalších. Jaroslav Šámal zemřel 21. dubna 1988 v Praze.

Letošní výstava pořádaná k stému výročí umělcova narození představí díla ze soukromých sbírek, tematicky spjatá s krajinou Českého ráje a zvláště Mnichovohradišťska.

Vernisáž se uskutečnila v pátek odpoledne 5. září

Výstava bude přístupna od 6. září do 31. října v otvírací době muzea.

Plakát s pozvánkou