Nastal vánoční čas, který si mnozí z nás již nedovedou představit bez ozdobeného vánočního stromu. A to jednak v našich domovech, tak i na náměstích měst. Rozsvícený strom ve venkovním veřejném prostoru se v posledních 100 letech stal doslova jedním ze symbolů svátků světla. Ať už ono světlo vnímá každý z nás jakkoliv. Ohlédněme se za historií zdobení stromů v Mnichově Hradišti na náměstí i v jiných částech města.

Ve světě poprvé rozzářil náměstí Madison Square v New Yorku elektricky osvícený vánoční strom v roce 1912, evropské prvenství pak patří dánské Kodani z roku 1914. Strom nejenže zdobil zdejší Radniční náměstí, ale konaly se pod ním sbírky, sloužící k obdarování chudých dětí. To jest počátek tradice tzv. Stromů republiky, kterou jsme schopni doložit i v našem městě. 1. československý vánoční strom republiky byl rozsvícen na náměstí Svobody 13. prosince 1924 v Brně, iniciátorem byl místní básník, novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882-1928), autor známé Lišky Bystroušky. Inspirací mu byla právě Kodaň, viz jeho slova: „Symbol obecné, nesobecké lásky září a svítí šťastným i nešťastným, bohatým i nezámožným“, následným impulzem pak byla záchrana matkou opuštěné 17měsíční holčičky. 2 dny před Štědrým dnem ji se svými dvěma kamarády našel mezi kořeny smrku v bílovickém lese. U 1. Stromu republiky, 15 m jedle, viselo i tzv. České srdce, omotané 70 trny. Vždy když v kasičce přibyla částka 1000 Kč, byl 1 trn nahrazen lipovým lístkem. Značilo to zabezpečení 1 dítěte na celý rok! Dokumentární snímek České televize na toto téma ZDE

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Mnichově Hradišti, 2020, foto: Karel Hubač

V nejstarší kronice města Mnichovo Hradiště, je prvně Strom republiky zmíněn v roce 1929: ‚‚21. 12. Okres. péče o mládež konala slavnost vánočního stromu republiky v Sokolovně. Žáci a žákyně zazpívali koledy a přednesli básně. Po slavnosti chudí žáci a žákyně dostali dárky. Na stromek vybráno 1.980 Kč a na věcných darech dáno za 700 Kč.‘‘ Prvně rozsvícený strom na náměstí je pak zmíněn až v roce 1947, kdy se tradice po 2. sv. válce na krátký čas obnovila. ‚‚6. 12. 1947, večer, rozžehnut byl vánoční strom republiky na náměstí. Účast občanstva na slavnosti byla slabá.‘‘ Dost možná na něm zářila elektrická světla vyráběná v té době ve zdejší Koškově továrně na výrobu drobnějších elektrospotřebičů, mj. prvních poválečných sad elektrických světel na vánoční stromky. Továrna stála na pozemku pozdějšího LIAZu, blíže k městu. Domníváme se, že strom stál spíše v části poblíž Mariánského sloupu a muselo se jednat o strom dovezený, neb v této době na náměstí není jehličnatý strom doložen. To se mění počátkem 50. let 20. století. Listnaté stromky jsou vytahány, zřízeny jsou travnaté plochy s keřovou výsadbou, včetně jehličnanů před radnicí, při hlavní silnici na Turnov a Mladou Boleslav. Vysazen je tak i budoucí vánoční strom smrk, při samotném rohu radnice, blíže k fasádě, než jeho nástupce smrk pichlavý, který si pamatujeme již všichni. 

K prvnímu rozsvícení dojde však až po cirka 20 letech! Projité prameny o vánočním stromě na náměstí v době 50. a počátku 60. let 20. století mlčí, stejně tak fotoarchiv. Temná doba moderních dějin i v čase vánočním. Za případné doplnění informací či Vašich vzpomínek, Vám předem děkujeme!

Osvětlená borovice před dnešní městskou policií a vánoční ozdoby z roku 1996

Vánoční strom na náměstí je pravidelně zdoben od 2. poloviny 60. let 20. století, což slovem svým autenticky dokládá pan Petr Hlaváček, elektrikář Technických služeb města Mnichovo Hradiště, vzniklých v roce 1969. A vánoční strom v našem městě zdobil po dobu 31 let! ‚‚Již při svém nástupu do TS v roce 1972 jsem strom zdobil, s kolegou Tondou Kotrmanem. Žárovky byly z čirého skla, namáčeli jsme je každý rok do barvy – červené, zelené, žluté a modré, poté se již koupili barevné. Nejdříve to bylo na 220V, poté se udělal rozvaděč na 24V. Špička byla ve tvaru hvězdy, kovová se žárovkami, později vločka. Osvětlení jsme věšeli nejprve z ručního žebříku, později byl zakoupen vůz zn. Robur s výsuvný elektrickým žebříkem, v roce 1989 pak vůz Avia s plošinou, ten je využíván dodnes firmou Eltro Šťastný! Rozsvítilo se vždy o první adventní neděli, jako součást veřejného osvětlení. Zdobila se na střídačku borovice před dnešní městskou policií a smrky na obou rozích radničního bloku při hlavní silnici. Z výboru vždy přišlo rozhodnutí, který strom máme ozdobit.. Později přibyly ozdoby (pozn. dle kroniky města v roce 1996), které jsme věšeli na 30 lamp – kometa, vločka a smrček. A to podél silnice Turnovská a části Víta Nejedlého.‘‘  

Počet ozdob se postupně navýšil. Zajímavé je, že nikdo z 10 poptaných pamětníků si nevybavuje živou vzpomínku na svítící strom na náměstí v 50. a 60. letech 20. století..

Původní smrk na rohu radničního bloku vysazený na počátku 50. let 20. století

Od roku 1993 měl osvětlení na starosti nově vzniklý Saturn, jak dokládá tehdejší jednatel společnosti pan Vladimír Košek. O Vánocích 1993 také naposledy svítí původní smrk naproti dnešní Lékárně U Zlatého lva. Strom byl v roce 1994 pokácen a dále od fasády radnice (neb původní prý stínil) vysazen Vladimírem Koškem smrk pichlavý (stříbrný). V době jeho růstu je na střídačku zdobena borovice před dnešní městskou policií a smrk u křižovatky naproti Hroznu před domem čp. 296, jeden rok byl ozdoben dokonce smrk přímo u Mariánského sloupu. 

Rozsvícené stromy byste v této době také potkali před kinem, resp. kavárnou Saturn.

Před kinem září strom i letos

Od roku 2004 dochází k postupnému kácení zbylých vysokých smrků Lubošem Dvořáčkem z firmy TĚŽEX. Správu veřejného osvětlení přebírá Firma Miroslav Šťastný – ELTRO, od roku 2013 pod názvem ELTRO ŠŤASTNÝ, s.r.o. Ve stejném roce svítí poprvé i nově vysazený smrk pichlavý a to včetně zmíněné borovice, která je následně také pokácena. 

Od roku 2005 je zdoben výhradně tento nový smrk naproti čp. 692 (lékárna) na Masarykově náměstí. O dva roky později dochází k prvnímu oficiálnímu rozsvěcení vánočního stromu na náměstí. Rozsvícení proběhlo za účasti dětí ze školky v Jaselské ulici, které se podílely na výzdobě stromu a připravily si hudební představení. Založena tak byla nová tradice, která se těší oblibě široké veřejnosti dodnes. Do zdobení stromu se postupně začaly zapojovat děti z místních základních škol a školek, každý rok se střídaly.

1. oficiální rozsvícení vánočního stromu na náměstí v roce 2007

Po roce 2014 se na výzdobě podílela Veronika Zlatušková z místního Aranžerského ateliéru Fantazie.

Vánoční strom a vyzdobená radnice s novou fasádou v roce 2017

Před školkou v Mírové ulici můžete při procházce vánočním městem potkat rozsvícený smrk od roku 2009.

Rozsvícený smrk v Mírové ulici s v letošním roce zrestaurovanou sochou

Zatím posledním mezníkem v historii vánočních stromů v Mnichově Hradišti se stává 20. srpen roku 2020. Kácení 26letého posledního smrku na náměstí v rámci probíhající revitalizace se ujmul opět pan Luboš Dvořáček se svým týmem. V listopadu byla na opačném rohu radnice ukotvena a ozdobena 13metrová jedle z mnichovohradišťské Habeše.

Za celé městské muzeum Vám srdečně přejeme klidné a ve zdraví prožité svátky Vánoc i nastávající rok nový a těšíme se v něm na společnou viděnou!  

Karel Hubač