Před 70 lety, dne 10. a 11. listopadu 1945, proběhla v Mnichově Hradišti významná událost – státní pohřeb Jana Švermy. Vedení města a městské muzeum se rozhodly tuto skutečnost připomenout. Důvodů bylo několik. Jedním byl vlastní charakter této události – za  dobu trvání samostatné Československé a České republiky se uskutečnilo pouze sedm státních pohřbů, z toho jen jediný mimo Prahu, a to v Mnichově Hradišti.

Druhým důvodem byla snaha otevřít diskusi o osobnosti Jana Švermy. Součástí této diskuze jsou články jednotlivých historiků o Janu Švermovi uveřejňované v městském zpravodaji Kamelot. Městské muzeum ve spolupráci s Národním archivem připravilo výstavu o Janu Švermovi, která bude umístěna v kině. Na gymnáziu probíhá pod metodickým vedením pracovníka Ústavu pro studium totalitních režimů studentský projekt zaměřený na reflexi osobnosti Jana Švermy v našem městě. Občané budou mít možnost vyjádřit své názory a napsat je na panely, jež budou nainstalovány před budovou radnice. Významným bodem této aktivity bude panelová diskuze historiků, která se uskuteční 10. listopadu v 17 hodin v místním kině. Účast přislíbili odborníci zabývající se československými dějinami 20. století: PhDr. Zdeněk Doskočil, Ph.D. z Historického ústavu Akademie věd ČR, PhDr. Jaromír Jermář, senátor a historik Muzea Mladoboleslavska, PhDr. Stanislav Kokoška z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, PhDr. Jiří Křesťan, CSc. z Národního archivu ČR a Doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník z Filozofické fakulty UK. Diskusi bude moderovat Mgr. Ondřej Matějka z ústavu pro studium totalitních režimů. Tento den, 10. Listopadu, bude  od 15 do 17 hodin pro veřejnost otevřena rodinná hrobka Švermových a Hendrichových na místním hřbitově.

Orgánizátoři si jsou vědomi, že tato aktivita vyvolá u veřejnosti různé, možná i negativní ohlasy a postoje související s hodnocením osoby Jana Švermy. Je třeba si ale uvědomit skutečnost, že posledních 26 let od pádu komunismu se o tomto významném rodákovi v našem městě, s výjimkou některých aktivit místní organizace KSČM, zcela mlčelo. Mnozí naopak pamatují dobu, kdy byla jeho osoba téměř glorifikována, často na úkor historické skutečnosti. Naším záměrem rozhodně není vracet se k Janu Švermovi tímto způsobem, ale  pokusit se objektivně zhodnotit jeho činnost.

Plakát s pozvánkou