Unikátní interaktivní výstava řemesel s videoprojekcí KONČÍ ve středu 31. srpna 2022!

Využijte posledních dnů k poznání a připomenutí si řemesel a řemeslníků spojených s historií města Mnichovo Hradiště - každý den od 9 do 16 hodin, včetně víkendu, do středy 31. srpna, v městském muzeu ve 2. patře státního zámku!

Představena jsou řemesla: kovář, truhlář, tesař, kolář, bednář, zedník, kominík, mlynář, pekař, cukrář, řezník - ke všem jsou zhotoveny karty k zakoupení a k vytvoření si vlastního unikátního katalogu.

Od 9. 9. začíná již nová výstava, kterou intenzivně připravujeme, věnovaná zdejším rodákům závodníkům Bobkovým, kteří svými úspěchy proslavili značku ŠKODA po celém světě!

Vystaveny byly také unikátní 200 let staré zrestaurované prapory mnichovohradišťských cechů, včetně pečetidel z roku 1566!

Kromě původního vybavení, nástrojů, které ke své práci jednotliví řemeslníci potřebovali, uvidíte na výstavě také unikátní historické fotografie, výuční listy, reklamní dobové předměty a konkrétní výrobky konkrétních řemeslníků. Zejména z doby 19. století a počátku století 20. Seznámíme Vás tak se jmény konkrétních řemeslníků z Mnichova Hradiště. V roce 2023 představíme další vybraná řemesla spojená s Mnichovým Hradištěm!

Výstava vás přenese do historie, především do minulého století. Po jejím zhlédnutí budete vědět, který řezník měl před sto lety svou živnost například na náměstí, jak se jmenoval pekař, který sídlil pod kostelem sv. Jakuba, nebo kde si mohli nechat vaši předkové vyrobit nábytek do své domácnosti, nebo kam si chodili opravit nářadí. Co mohli pořídit u pana Jíchy? Co u pana Blažka? To vše se u nás dozvíte!

V průběhu výstavy budeme mít doprovodný program také v řemeslném stylu. Během květnových a červnových dopolední se budeme věnovat žákům základních škol v doprovodném školním programu k této výstavě.

Vás bychom rádi pozvali na workshop do muzea, který bude v sobotu 14. května. Od 10 do 15 hodin s námi totiž zažijete řemesla v muzeu živě! Sami si Vy a Vaše děti vyzkoušíte zručnost při technice drátování, v kovárně na kovadlině si vyrobíte podkovu, nahlédnete pod ruce zkušené pletařce orobince i mistru houslaři, budete moci obdivovat a na místě zakoupit výrobky místní včelařky a dalších řemeslníků. Určitě se najde také něco dobrého na zub. Během tohoto sobotního dne bude volně přístupná jak výstava “Ten umí to, a ten zas tohle…”, tak i stálá expozice muzea.

Další akci máme naplánovanou na červen. V sobotu 4. června společně zamíříme mimo Mnichovo Hradiště na výlet za řemesly, jehož cíli jsou stará kovárna ve Žďáru, keramická dílna paní Baladránové, která je také ve Žďáru, a statek Arnoštice. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s místním KČT.

Dvě prázdninové soboty, 23. července a 20. srpna budou patřit dětem. V truhlářské dílničce si s členy Jednoty bratrské vlastnoručně vyrobí výrobek ze dřeva, který bude inspirován aktuální výstavou. Výrobu zvládnou děti od cca čtyř let.

Děkujeme Vám všem, kteří jste se na výstavě podíleli - svými předměty, výrobky i vzpomínkami!

Těšíme se, že si uděláte čas a některou z našich akcí navštívíte!