První sobotu v měsíci listopadu, konkrétně dopoledne 4. 11., jsme se společně s přibližně třemi desítkami Hradišťáků i přespolních vydali na tradiční událost, kterou byla komentovaná procházka po místním hřbitově - Významní zesnulí 2023.
Hlavním tématem letošní procházky bylo vzpomínání na členy mnichovohradišťského Sokola, při příležitosti 160. výročí založení této organizace ve městě. Z tohoto důvodu byl kromě nás z městského muzea spolupořadatelem i TJ Sokol Mnichovo Hradiště. Procházka to byla velmi příjemná, počasí bylo po celou dobu slunečné a necelé dvě hodinky utek-ly jako voda. Květinu od TJ Sokol Mnichovo Hradiště pokládal všem zesnulým sokolům bratr vzdělavatel Aleš Rychlý, svíčku za Muzeum města Mnichovo Hradiště každému zapálil Karel Hubač. Trasou přítomné prováděla Lucie Holečková. Informace o zemřelých sdělovali všichni organizátoři, nejčastěji se ale slova ujímala Jana Dumková.

Během dopoledne jsme se zastavili u více než padesáti míst, kde odpočívají členové Sokola. Někteří chodili do Sokola cvičit, zastavili jsme se u několika hrobů těch, kteří byli starosty Sokola. Na tomto místě bych chtěla zmínit fakt, že Sokolem v Mnichově Hradišti prošlo velké množství lidí. Ne všichni již nežijící jsou pohřbeni na místním hřbitově. Někteří se ještě v průběhu života z našeho města odstěhovali a rodinnou hrobku mají jinde. A někteří ani žádnou nemají. Nyní mám na mysli především ty, kteří za sokolské myšlenky obětovali svůj život a zahynuli v koncentračních táborech (František Ehleman, Jan Spurný, Antonín Paldus, Adolf Stoupa).
A na koho jsme ještě například na akci vzpomínali? Na Václava Mráčka, který inicioval vznik místní sokolské jednoty, na starosty Sokola Stanislava Malého, Františka Andriála, Antonína Fiedlera, Karla Dlouhého, Antonína Švermu, Antonína Beneše, Benedikta Řezníčka, Vladimíra Glasera. Na kapelníky Karla Smutného, Rudolfa Niesnera a Josefa Mastného. Na autora projektu budovy sokolovny Františka Dámce a jeho otce Heřmana Dámce, který patřil k zakládajícím členům Sokola. Zašli jsme na místo posledního odpočinku Karla a Milady Tejnilových, dlouholetého náčelníka Sokola Františka Šírka, nebo Adolfa Lochmana. Z ostatních členů Sokola jsme zavzpomínali na Miloslava Grindla, Jiřího Tancibudka, Františka Novotného, Blaženu Boučkovou, Josefa Holatu, Mílu Tůmu, Václava Koška, paní Češkovou, Stejskalovou, Andělovou, Vlastu Šmídovou, Ladislava Tomsu, Františka Kolomazníka, Karla Kocha, Bibianu Pepřicovou, Blanku Špinkovou, Bělu Urbanovou, Karla Širokého a Marii Širokou, Vlastimila Víška, na rodiny Železných, Holubcových, Novotných, Žanetu Bolonskou, Helenu Kolocovou, Jarmilu Moravčíkovou, Václava Jelínka, Čenka Patočku.

Foto: Martina Bachová, Alexandra Zezulová, Michaela Švermová

Za Muzeum města Mnichovo Hradiště