Repríza dokumentu Josef Brož, učitel a básník se konala v pátek 25. března od 17:30 v městském kině. Zhlédlo ji na 100 diváků. Vašeho opětovného zájmu si velmi vážíme!

Unikátní 75 minutový dokumentární snímek přibližuje básnické dílo Josefa Brože (1921-2020) a zachycuje pro časy budoucí vzpomínky přátel a žáků oblíbeného učitele ze Lhotic.

Výběru a nastudování veršů z více než 60 básnických sbírek Josefa Brože a následné dramatizace se ujal jeho přítel, bývalý umělecký šéf mladoboleslavského divadla pan Josef Kettner. Zároveň hlasem svým, společně s blízkou přítelkyní Josefa Brože a zdejší matrikářkou Vilmou Barusovou, ředitelkou mnichovohradišťského gymnázia a češtinářkou Lenkou Sosnovcovou a Tomášem Grindlem, žákem Josefa Brože, v dokumentu vybrané verše přednáší. Všichni se zároveň podělili i o svou osobní vzpomínku. S tou přispěli i starosta města Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman, paní Alena Pospíšilová, libošovická knihovnice, kronikářka a organizátorka poetických pořadů Josefa Brože v Českém ráji, stejně tak paní Karla Mikešová, bývalá vedoucí knihovny v Kněžmostě, dále bývalá kolegyně Josefa Brože paní Vlasta Hluchá, jeho žák, hudebník František Kozderka a v neposlední řadě paní Marie Kučerová, dlouholetá přítelkyně manželů Aleny a Josefa Brožových. Její vzpomínku ve filmu čte vedoucí městského muzea Jana Dumková. Doprovázena je fotografiemi ze společných výletů z osobního archivu Josefa Brože, jeho snímky jsou použity také u životopisu a veršů věnovaných Lhoticím a domovu. Vzpomínky zaznamenal, film kompletně zeditovat a sestříhal Michal Kvapil ze společnosti Adlien.cz. Všichni oslovení své vzpomínky přednesli náhodně, nezávisle na ostatních, měsíc po úmrtí Josefa Brože, je pro nás proto až neuvěřitelné, jak na sebe ve filmu přirozeně navazují, doplňují se a celkově působí, jako by šlo o připravený scénář. Podstatnou část dokumentu tvoří a verše doplňují krajinářské fotografie a videa Václava Bacovského z krasnesvetlo.cz. Přednes poezie zvukově zaznamenal Lukáš Prokorát z Vermoont s.r.o. v prostorách Klubu Mnichovo Hradiště. Hudební přechody složil a nahrál František Kozderka z Malechovic, hudebník a učitel ze zdejší ZUŠ. Autorem námětu a celé koncepce dokumentu je Karel Hubač. 

O celkový scénář a režii, životopisné reálie, osobní a historické fotografie a celkovou organizaci jsme se postarali v městském muzeu my, ve spolupráci s rodinou Josefa Brože, jmenovitě s bratrem Mílou a paní Petrou Sochovou, kterým srdečně děkujeme!

Snímky ze svého archivu se na dokumentu podíleli Pavel Pospíšil, Karel Hubač, Olga Koudelková i další obyvatelé ze Lhotic. Osadní výbor Lhotice plánuje v blízké budoucnosti v rodné vsi Josefa Brože zřídit pamětní desku (pomník) věnovaný jeho památce.

Všem tvůrcům dokumentu děkujeme za jejich čas a ochotu podílet se na zpočátku zcela spontánním nápadu, který se utvářel doslova za pochodu v průběhu minulého roku!

Na konci projekce proběhla krátká beseda s autorem krajinářských fotografií a videí Václavem Bacovským i dalšími tvůrci filmu.