Turistická sezóna 2023  v městském muzeu začíná o víkendu 1. a 2. dubna

• DUBEN–SRPEN
  • Řemesla II.

- úterý 25. 4. 2023 – neděle 27. 8. 2023

Pokračování výstavy místních řemesel, na které představíme například krejčího, ševce, fotografa, hodináře, zlatníka, kloboučníka, hrnčíře, holiče nebo nožíře. Kromě vybavení, které ke svým pracím potřebovali, vystavíme u nás v muzeu také místní historické fotografie těchto živnostníků, seznámíme Vás s jejich jmény a konkrétními výrobky.

• DUBEN
  • Pěší výlet s muzeem

- sobota 29. 4. 2023

Pojďte s námi na pěší výlet, historicky a botanicky zaměřený, jehož trasa povede kolem kostela v Březině, přes statek Dařenice, bažantnici u Svijan, zámek a pivovar Svijany, až k roubeným stavením v Příšovicích. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s místním KČT.

• KVĚTEN–ČERVEN
  • Řemesla II. - školní program pro žáky v muzeu

Doprovodný dopolední program k výstavě “Řemesla II.” určený žákům základních škol.

• KVĚTEN
  • Workshop v muzeu

- sobota 6. 5. 2023, 9–15 hodin

Zažijte s námi řemesla v muzeu živě! Na workshopu proběhnou ukázky řemesel, některá si budete moci i vyzkoušet. Bude zajištěn i prodej výrobků. Během dne bude volně přístupná, jak výstava “Řemesla II.”, tak i stálá expozice muzea.

• LIAZ
  • sobota 27. 5. 2023

Společně s dalšími organizátory se podílíme na oslavě 70. výročí LIAZ. Chystáme panelovou výstavu na náměstí, vytvořenou ze vzpomínek nahraných pamětníků, získaných fotografií a dokumentů. Připravujeme krátký dokumentární snímek o LIAZu, který se bude promítat v kině.

• ČERVEN
  • Virtuální procházky městem - Výročí gymnázia (1953-2023)

- pátek a sobota 9.–10. 6. 2023

Páteční komentované promítání v městském kině o historii Gymnázia Mnichovo Hradiště v rámci oslav výročí 70. let této školy, příprava smyčky k sobotní projekci v prostorách školy.

• Muzejní noc
  • pátek 16. 6. 2023, 17–22 hodin

Během Muzejní noci se budeme pohybovat v prostorách muzea a společně si prohlédneme aktuální výstavu Řemesla II. v neobvyklé otevírací době.

Změna termínu Muzejní noci - přesun události na podzim 2023 - datum bude upřesněn.

• ČERVENEC A SRPEN
  • Truhlářská dílnička s Jednotou bratrskou

- termín bude upřesněn

Výrobek ze dřeva, který si děti v truhlářské dílně vlastnoručně vyrobí, bude inspirován aktuální výstavou “Řemesla II.”. Výrobu zvládnou děti od cca 4 let.

• SRPEN
  • Návštěva bývalé kovárny ve Žďáru

- termín bude upřesněn

Návštěva bývalé kovárny ve Žďáru, povídání o lidové architektuře a představení řemesel.

• ZÁŘÍ–ŘÍJEN
  • Sokol Mnichovo Hradiště

- čtvrtek 7. 9. 2023 vernisáž
- pátek 8. 9. 2023 – neděle 29. 10. 2023

Výstava k 160. výročí T. J. Sokol Mnichovo Hradiště.

• ZÁŘÍ
  • Sousedská slavnost aneb Zažít Hradiště jinak

- sobota 16. 9. 2023, 10–17 hodin

Na Sousedských slavnostech budeme mít svůj muzejní stánek, provádět budeme muzejní radniční expozicí.

• ŘÍJEN/LISTOPAD
  • Virtuální procházky městem

V průběhu podzimu budeme pokračovat v komentovaném audiovizuálním promítání historických záběrů z jednotlivých částí našeho města. Plánujeme i opakování již proběhlých procházek v místním kině. Termíny upřesníme.

• LISTOPAD
  • Významní zesnulí

- sobota 4. 11. 2023

Komentovaná procházka po místním hřbitově spojená s vzpomínáním a povídáním o významných osobnostech našeho města, které již nejsou mezi námi. Letos se zaměříme na místní členy Sokola.

• LISTOPAD/PROSINEC
  • Adventní školní program

V čase adventním se v muzeu uskuteční tematická dílnička pro základní školy.

Sledujte městské muzeum také online: