V podvečer pátku 20. května mnozí z Vás poznávali na Masarykově náměstí v Mnichovo Hradiště místa, kolem kterých všichni sice denně chodíme, ale přitom jsou nám jejich některé části utajené. Ano, připravili jsme pro Vás Muzejní noc – skrytá místa III.

Vybrána byla celkem čtyři místa, na kterých každou půlhodinu od 17 do 22 hodin probíhal program. Konkrétně se jednalo o bývalý Klášterský sklípek U Hroznu, o budovu pošty, radnice a prostory divadla. Důležitou roli sehrálo i prostranství na náměstí před vchodem do divadla, kde pro návštěvníky Muzejní noci bylo připraveno posezení, dále občerstvení v podobě krajíce chleba se sádlem, cibulí, nebo pažitkou od Uzenářství Stejskal Hoškovice a pojízdný Lynx Bar s alko i nealko nápoji všeho druhu.

Videoreportáž Michala Kvapila z Adlien.cz - ZDE

 

Jak tedy Muzejní noc probíhala? Podívejme se spolu na jednotlivá (skrytá) místa:

1. Radnice

Povídání o historii budovy z roku 1893 a jejích stavebních úpravách, nahlédnutí do kanceláře starosty, místostarosty, ale také zasedací místnost a její proměna na sídlo krizového štábu, prostory bývalého vězení okresního soudu, či buňka městského rozhlasu. Toto byla témata netradiční prohlídky radnice, kterou si připravili Aleš Rychlý a Adéla Bolková.

2. Divadlo

Historii divadla představila Jana Dumková. Dále proběhla členská schůze zdejšího divadelního spolku Mravenci v podání mladoboleslavských herců z Divadýlko na dlani, technické zázemí s návštěvníky prošli a detailně vše vysvětlili zaměstnanci Klubu Mnichovo Hradiště Michal Václavek a Lukáš Prokorát. V rámci návštěvy divadla bylo možné zajít i do šaten herců nebo na radniční balkónek.  

3. Pošta

Od hospody k secesní městské spořitelně, resp. dnešní poště! Tak se dá shrnout více než 400 letá historie místa na náměstí spjatého s čp. 239. Návštěvníky s ní seznámil Karel Hubač na dochovaných historických záběrech ze sbírky městského muzea. U původní budovy městské spořitelny z roku 1915 jsme se zaměřili na sochařskou výzdobu od Ladislava Šalouna a povzdechli si nad krásou původního proskleného vitrážového stropu, jenž prosvětloval hlavní prostoru až do 70. let 20. století. 

O další zpestření se postarali členové Furiantu z Malé Bělé. Nejdříve návštěvníky ve svém původním hostinci U Černého orla přivítal svérázný hostinský František Weiss, s paní hostinskou jsme se vydali k původní dochované studni na dvoře za budovou. Netradiční pohled na starou část Mnichova Hradiště poskytla střešní terasa, k závěru výhled ještě světelně doplnila přicházející bouře. Nahlédnout bylo možné na půdu, do bývalé prádelny, do sklepa a díky paní Martině Kulíkové i do jednoho z městských bytů. Za její ochotu velmi děkujeme!

4. Bývalý Klášterský sklípek U Hroznu

Jakub Altman návštěvníky seznámil s historií budovy čp. 27 v Poříčské ulici, i se známými osobnostmi města, které žily ve zdejších bytech či zde měly soukromou praxi. Ožily také sklepní prostory, bývalý Klášterský sklípek a to díky živé hudbě v podání místní kapely Rezekvítek.

Děkujeme Vám všem, kteří jste se na Muzejní noci podíleli a všem, kteří ji navštívili! Těšíme se na opětovné setkání, např. v sobotu 4. 6. při výletu za řemesly do okolí Mnichova Hradiště s námi a zdejším Klubem českých turistů, jste k němu srdečně zváni! 

Autoři fotografií: Michal Kvapil, Lucie Holečková, Karel Hubač, Honza Füši a Lynx Bar 

Za městské muzeum Lucie Holečková a Karel Hubač