Dnes, před 101 lety se ve Lhoticích v čp. 11 narodil Josef Brož, vážený pan učitel a básník našeho kraje. Pohledem k jeho rodnému domu (vpravo) z pozemku u rybníka, který Lhoticím věnoval. V současnosti sloužící jako odpočinkové místo a je využívaný pro konání společenských akcí.

Je tomu přesně rok, kdy jsme na počest stých narozenin chtěli uspořádat poetický večer v městském divadle. Uskutečnit se nemohl. Bylo to však impulzem pro představení poezie Josefa Brože jiným způsobem, a zároveň i pro zachycení vzpomínek na tuto osobnost pro časy budoucí.

Na filmovou premiéru unikátního dokumentu Josef Brož - učitel a básník Českého ráje Vás srdečně zveme již tento pátek 28. ledna od 17:30 do městského kina!

Tichou vzpomínku Josefu Brožovi věnujeme dnes ve 14:00 na hřbitově v Bosni...

 

Za poezií Josefa Brože do městského kina!

101. výročí narození Josefa Brože (1921-2020), váženého učitele a básníka našeho kraje, si připomeneme unikátním dokumentárním filmem, který vznikal v průběhu minulého roku!

V pátek 28. ledna 2022 od 17:30 se krajinou Českého ráje, Pojizeří a Mnichovohradišťska projdeme poetickýma očima, básněmi Josefa Brože, které vybral a nastudoval Josef Kettner, bývalý umělecký šéf mladoboleslavského divadla.

Přednes poezie v podání Vilmy Barusové, Lenky Sosnovcové, Josefa Kettnera a Tomáše Grindla, který ve filmu zazní, zaznamenal Lukáš Prokorát. Doplněn je vzpomínkami, tematickými krajinářskými fotografiemi a videi Václava Bacovského, ale také hudbou Františka Kozderky. Natočení vzpomínek přátel a žáků Josefa Brože, následné postprodukce a střihu se chopil Michal Kvapil.

O scénář, životopisné reálie, osobní a historické fotografie a celkovou organizaci jsme se postarali v městském muzeu my, ve spolupráci s rodinou Josefa Brože.

Po skončení hodinového snímku proběhne krátká beseda se zúčastněnými aktéry.

Vstup zdarma.

K jeho zhlédnutí a společné vzpomínce na Josefa Brože jste srdečně zváni!

O Josefu Brožovi a jeho poezii více v článku ZDE